Ponad 80 tys. nowych zakażeń w Niemczech – najwięcej od wybuchu pandemii
Ponad 80 tys. nowych zakażeń koronawirusem zgłoszono w ciągu jednej doby w Niemczech do berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) – poinformowała ta instytucja. To rekordowy bilans od początku pandemii.
W ciągu 24 godzin urzędy zdrowia w Niemczech zgłosiły łącznie 80 430 infekcji. Tydzień temu było to 58 912 zakażeń. Poprzedni rekord padł 18 listopada, kiedy odnotowano ich 65 371. 384 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa. RKI podał, że liczba zakażeń Covid-19 w ciągu siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców wynosi w środę 407,5. Dzień wcześniej wynosiła 387,9, przed tygodniem 258,6, a przed miesiącem 390,9.
W ujęciu regionalnym współczynniki zachorowalności są bardzo zróżnicowane. Kraj związkowy Brema nadal odnotowuje najwyższą wartość na poziomie 1296,8. Berlin plasuje się na drugim miejscu (856,4). Zachorowalność powyżej 500 odnotowują jeszcze Szlezwik-Holsztyn (633,0) i Hamburg (568,9), w pozostałych krajach związkowych wskaźnik ten mieści się poniżej 500. Najniższa wartość zachorowań w ciągu siedmiu dni na sto tysięcy mieszkańców jest obecnie w Saksonii (239,5) – kraju związkowym, który jeszcze niedawno przodował w tej statystyce. Podejrzewa się, że te różnice są związane z jednej strony z wcześniejszym rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron na północy kraju, a z drugiej strony z większym ryzykiem zakażenia w dużych miastach.
Minister zdrowia Karl Lauterbach uważa, że dalsze restrykcje w walce z wariantem Omikron są nieuniknione. Decyzje podjęte w piątek przez rząd federalny i rządy krajów związkowych są „bardzo ważnym krokiem naprzód”, powiedział w programie ARD „Bericht aus Berlin”. Jednak jego zdaniem „to nie wystarczy, aby pokonać Omikron i dlatego w odpowiednim czasie konieczne będą dalsze działania”. W piątek rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły dalsze działania w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. W gastronomii w całym kraju obowiązywać ma zasada 2G Plus, zgodnie z którą osoby zaszczepione przeciw Covid-19 i wyleczone muszą przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, aby wejść do lokalu. Osoby, które otrzymały dawkę uzupełniającą, nie muszą przedstawiać testów.
Austria: obowiązkowe szczepienia
Kanclerz federalny Karl Nehammer podtrzymuje wcześniejsze decyzje, dotyczące wejścia w życie obowiązku szczepień przeciw Covid-19 od 1 lutego. „Z mojego punktu widzenia nie ma wątpliwości co do konieczności wprowadzenia obowiązkowych szczepień” – oświadczył Nehammer. Odkąd w ostatni piątek zdiagnozowano u niego zakażenie koronawirusem, kanclerz przebywa w domu. Dzięki szczepieniu mam się dobrze, jak dotąd zakażenie przebiega u mnie z bardzo łagodnie – powiedział Nehammer w wywiadzie dla agencji APA. Kanclerz został zaszczepiony trzema dawkami.
>>> Weryfikacja covidowa w pracy. Komisja zdrowia przyjęła projekt ustawy
Jestem w pełni zdolny do pracy – podkreślił kanclerz, który pozostaje w stałym kontakcie ze swoim gabinetem i członkami rządu. W poniedziałek uczestniczył w zdalnym posiedzeniu Rady Ministrów. W międzyczasie urządził sobie domowe biuro na stole w jadalni, „bo to największy stół w naszym mieszkaniu i mieści się na nim większość dokumentów” – opisuje Puls24. W poniedziałek zakończyło się w parlamencie opiniowanie projektu, dotyczącego obowiązkowych szczepień. W tej sprawie wpłynęły „dziesiątki tysięcy oświadczeń, w tym identyczne deklaracje od przeciwników szczepień”. Był to czas na sprawdzenie i uwzględnienie „poważnych zastrzeżeń”.
>>> Ostatniej doby niemal 700 Polaków przegrało walkę z COVID-19
Nehammer po raz kolejny potwierdził, że projekt zostanie zrealizowany. Z mojego punktu widzenia nie ma wątpliwości co do konieczności obowiązkowych szczepień – powiedział. Obecnie w procesie parlamentarnym konieczne jest jedynie „dopracowanie” prawa. Kanclerz nie przewiduje przesunięcia terminu jego wprowadzenia. Nehammer wycofał się z pomysłu wypłacania zachęt finansowych osobom, które zdecydują się na przyjęcie szczepienia. Eksperci uznali, że to nieskuteczna metoda i że zamiast wypłacania gotówki „potrzebny jest raczej pakiet środków”. We wtorek zaostrzono kontrole certyfikatów 2G (zaświadczenie o szczepieniu lub przechorowaniu koronawirusa) w handlu detalicznym.
Włochy: rekord szczepień
Z kolei we Włoszech padł rekord pozytywny – bo rekord liczby zaszczepionych jednego dnia (było to ponad 686 tysięcy szczepień przeciw Covid-19). O nowym dziennym rekordzie poinformował urząd nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii. Włochy są jednym z krajów o najwyższym wskaźniku zaszczepionych. Po dwóch dawkach jest ponad 86% ludności kraju, a trzecią dawkę przyjęło 24 mln osób, czyli 61% tych, którzy kwalifikują się do takiego szczepienia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |