Ponadgraniczne nabożeństwo ekumeniczne w intencji pokoju w Ukrainie
Katolicy, prawosławni i ewangelicy z Polski i Niemiec będą się modlić w środę w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła w intencji pokoju w Ukrainie. Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a kazanie wygłosi biskup ewangelicki Christian Stäblein z Berlina.
Modlitwa duchownych trzech wyznań – katolików, prawosławnych i ewangelików – z terenów przygranicznych nad Odrą i Nysą Łużycką odbędzie się w ramach drugiej już konsultacji ekumenicznej. Do pierwszej konsultacji doszło w 2019 r. we Frankfurcie nad Odrą. Złożyły się na nią wspólne rozmowy i modlitwy chrześcijan zamieszkujących ten obszar.
Świadectwo trzech wyznań
– Chodziło o to, aby dać świadectwo wiary trzech wyznań z terenu przygranicznego. Abp Andrzej Dzięga zaprosił wtedy hierarchów do Szczecina na drugą konsultację, która miała się odbyć za dwa lata, ale z powodu pandemii została przełożona i odbędzie się teraz – mów ks. dr Grzegorz Jankowiak, wikariusz szczecińskiej katedry. Na spotkanie przybędą duchowni katoliccy, prawosławni i ewangeliccy ze wszystkich diecezji położonych nad Odrą i Nysą Łużycką, ze strony polskiej i niemieckiej.
– Jest to region szczególny. Po stronie polskiej dominuje katolicyzm, natomiast po stronie niemieckiej żyje sporo ewangelików, a bardzo mało katolików, ale też bardzo dużo jest osób nie przynależących do żadnego Kościoła. To świadectwo, które wspólnie możemy dać jako chrześcijanie różnych wyznań, jest zatem zaadresowane szczególnie do tych ludzi, którzy deklarują się jako niewierzący w tej części naszego kontynentu. A jest to, można powiedzieć, serce Europy. Dyskusja będzie przebiegać właśnie wokół tego zagadnienia – wspólnie świadczyć o Chrystusie w regionie przygranicznym – wyjaśnia ks. dr Jankowiak.
Konsultacja ekumeniczna
Konsultacja ekumeniczna rozpocznie się w środę rano modlitwą w kościele seminaryjnym (Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne), potem przewidziano wspólny obiad i dwugodzinną konferencję w sali Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Konsultacja zakończy się nabożeństwem ekumenicznym, które rozpocznie się o godz. 16.30 w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła. Będzie mu przewodniczyć metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga a kazanie wygłosi biskup ewangelicki Christian Stäblein z Berlina. Do świątyni przybędą wierni ze Szczecina, terenów okolicznych oraz miejscowości po drugiej stronie granicy. – Nabożeństwu w tym trudnym czasie nadaliśmy intencję modlitwy o pokój w Ukrainie. Do udziału w nim zaproszone są wszystkie wyznania obecne na naszych ziemiach – dodaje ks. dr Grzegorz Jankowiak.
Ekumeniczne spotkanie młodych
Owocem spotkania ma być przyszłoroczna Ekumeniczna Akademia Letnia – spotkanie ludzi młodych różnych wyznań z terenów na granicy polsko-niemieckiej, które odbędzie się najprawdopodobniej na terenie archidiecezji berlińskiej. – Będzie to okazja do integracji, rozmowy, modlitwy, wysłuchania wykładów, czyli połączenie wymiaru intelektualnego i duchowego – powiedział ks. dr Jankowiak.
W piątek 8 kwietnia w Szczecinie wierni przejdą w drodze krzyżowej w intencji pokoju na Ukrainie i w świecie. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20.00 na placu Lotników, a zakończy przy Figurze św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Parafia katedralna w Szczecinie aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przybywają także na teren archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wspólnota własnymi siłami zaadaptowała trzy pomieszczenia z zapleczem sanitarno-kuchennym w części parafii zwanej Nową Kanonią, gdzie mieszka obecnie 11 osób. Zaplanowano dać gościom pracę i zaangażować ich w życie parafialne tak, aby poczuli się w nowym miejscu jak najlepiej i spróbowali zapomnieć o cierpieniu z powodu wojny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |