„Popiełuszko” na deskach teatru

Stworzony w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku spektakl „Popiełuszko”, poświęcony postaci zamordowanego kapelana, a dziś patrona Solidarności, miał we wtorek w Zabrzu swoją śląską premierę. Wzięli w niej udział m.in. liderzy związku i wicepremier Beata Szydło.

„Po takiej sztuce trudno cokolwiek powiedzieć; to wielkie przemyślenie i wielka refleksja. Na pewno każdy powinien ją zobaczyć” – skomentowała po spektaklu wicepremier. Przedstawienie było wieczornym akcentem rozpoczętego we wtorek w Zabrzu dwudniowego posiedzenia Komisji Krajowej Solidarności. Spektakl powstał z inspiracji podlaskiego regionu związku – właśnie z Podlasia pochodził błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Zdjęcie: reżyser spektaklu Jan Nowara, fot: Dominik Gajda, PAP

Artyści i związkowcy
„To przede wszystkim bardzo dobry spektakl; teatr na najwyższym poziomie w wyjątkowy sposób pokazujący wyjątkową i tak bliską naszemu sercu postać. Warto go promować, a posiedzenie Komisji Krajowej zawsze skupia na sobie uwagę opinii publicznej, mediów i lokalnych społeczności” – tłumaczył powody zaproszenia spektaklu do Zabrza przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek dziękował Solidarności za mecenat nad przedstawieniem. „Jeżeli związek zawodowy zaprasza na sztukę do teatru to oznacza, że Solidarność jest wierna swym korzeniom (…). Artyści, ludzie kultury, zawsze mieli wsparcie w Solidarności, nawet w czasie, gdy ona jeszcze nie powstała – w Sierpniu’80 to przecież artyści Teatru Wybrzeże dodawali sił robotnikom w Stoczni im. Lenina” – mówił prezes IPN.

Według dr. Szarka dzieło białostockiego teatru to „wzruszające przedstawienie, które czerpie z wielkiego, bogatego dziedzictwa, jakim jest polskość”. „Dzieje są zmaganiem się dobra ze złem. My dzisiaj musimy budować na tym przesłaniu dobra, które pozostawił nam ks. Jerzy Popiełuszko. Wtedy słuchały go dziesiątki tysięcy ludzi; po śmierci zaczął przemawiać jeszcze silniej. Dobrze, że staje się punktem odniesienia dla młodych artystów” – mówił dr Szarek, wskazując na uniwersalne przesłanie spektaklu i dzieła ks. Popiełuszki.

Bezkompromisowość wobec zła, bez nienawiści wobec ludzi
„Przesłanie jest najbardziej uniwersalne: że wobec zła nie można iść na żadne kompromisy, nie idzie się ze złem na kompromisy. Wtedy tym złem był komunizm, i ksiądz Jerzy nie poszedł na żaden kompromis. Ale ta bezkompromisowość nie przekłada się nigdy na nienawiść do drugiego człowieka. Zawołanie: „zło dobrem zwyciężaj” jest naszym wyzwaniem również na dzisiejsze czasy – te, które są teraz i te, które są przed nami” – podsumował prezes IPN.

Zdjęcie: odtwórca głównej roli Jakub Lasota i choreograf Tomasz Dajewski, fot: A. Reszko, PAP

 

Spektakl Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku to „teatr misteryjny”, ukazujący ważne momenty z życia księdza Popiełuszki, jego „węzły”: rodzinne, edukacji, spotkań z mentorami duchowymi. To także opowieść o ofierze i śmierci ks. Jerzego. Jak mówili wcześniej twórcy przedstawienia, to spektakl „o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność”. Reżyser Jan Nowara podkreślał, że chodziło o pokazanie, jakim człowiekiem był Popiełuszko; twórcy nie chcieli mierzyć się ze świętością księdza, ale z jego człowieczeństwem.

Premiera spektaklu „Popiełuszko” w reżyserii Jana Nowary miała miejsce w białostockim teatrze w październiku ubiegłego roku. Przedstawienie powstało z inicjatywy podlaskiej Solidarności, której Popiełuszko jest patronem; było częścią obchodów podlaskiej Solidarności 70. rocznicy urodzin i 33. rocznicy śmierci ks. Jerzego. W tym roku zespół białostockiego teatru rozpoczął prezentowanie spektaklu w innych miastach – w styczniu „Popiełuszko” został pokazany w Rzeszowie. Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotr Półtorak powiedział, że  cieszy go zainteresowanie spektaklem widzów w innych miastach Polski.

Pochodzący z regionu ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze