fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Portugalia: katolicy protestują po przyjęciu ustawy o zapłodnieniu post mortem

Portugalskie organizacje katolików świeckich zgłosiły sprzeciw wobec zatwierdzenia w piątek przez parlament tego kraju tzw. zapłodnienia post mortem. Nowa regulacja, która została przyjęta głosami rządzących krajem socjalistów i mniejszych ugrupowań lewicowo-liberalnych, przewiduje, że kobieta po śmierci małżonka będzie mogła zostać zapłodniona jego nasieniem.
 
Warunkiem poddania się tego typu zapłodnieniu jest wiek zamrożonych przed śmiercią mężczyzny plemników, który nie może być dłuższy niż trzy lata.

Przedstawiciele organizacji prawników i lekarzy katolickich apelując przed głosowaniem do polityków „o rozwagę”, wskazywali na potrzebę „zapewnienia każdemu dziecku obojga rodziców”. We wspólnym oświadczeniu napisały, że „miejsca ojca w rodzinie nie da się zastąpić”, a „celem działań prawnych zawsze powinno być dobro dziecka”.

Projekt ustawy poddany pod głosowanie w jednoizbowym Zgromadzeniu Republiki trafił do parlamentu z inicjatywy obywateli, którzy zebrali ponad 95 tys. podpisów. Podczas zatwierdzenia tego dokumentu w październiku 2020 r. jedynymi ugrupowaniami, które opowiedziały się przeciwko planowanej regulacji, były centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna i chadecko-ludowy blok CDS-PP.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze