Portugalia: pracownicy służby zdrowia oczekują lepszego zabezpieczenia ŚDM
Pracownicy portugalskiej służby zdrowia twierdzą, że rząd premiera António Costy przygotował mało realistyczny program zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży pod względem medycznym. Szczególnym problemem jest niedobór karetek pogotowia i śmigłowców ratowniczych, będących do dyspozycji publicznej ochrony zdrowia oraz służb obrony cywilnej Portugalii.
Komentatorzy podważają też zdolności operacyjne służb ratowniczych, w pierwszym tygodniu sierpnia, kiedy w aglomeracji Lizbony będą odbywać się ŚDM. W okresie tym pracownicy służby zdrowia zazwyczaj masowo, udają się bowiem na urlopy. W konsekwencji co roku w sierpniu dochodzi do paraliżu funkcjonowania oddziałów w niektórych placówkach medycznych w stołecznej aglomeracji, m.in. w szpitalu Św. Józefa w Lizbonie.
Rząd jest także oskarżany o umieszczenie w planie organizacyjnym ŚDM zawyżonej liczby ambulansów. Media twierdzą, powołując się na służbę zdrowia, że w statystyce tej umieszczono pojazdy, które nie są sprawne lub potrzebują pilnego remontu.
>>> Portugalia: wolontariusze ŚDM odwiedzą 600 instytucji w tzw. Geście Misyjnym
Od kilku tygodni, wątpliwości co do możliwości szybkiej reakcji służb medycznych w przypadku konieczności dużej akcji ratowniczej podczas ŚDM, wyrażają w portugalskich środkach przekazu przedstawiciele służb obrony cywilnej. Wskazują oni, że spotkanie katolickiej młodzieży z papieżem w Lizbonie, koliduje z częstymi w sierpniu pożarami w Portugalii, do walki z którymi niezbędne jest zwykle zaangażowanie dużych zespołów ratowniczych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |