Obrazek poglądowy/Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Łomża: rozpoczęło się zgromadzenie Plenarne Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej

Eucharystia sprawowana  w łomżyńskiej katedrze pw. św. Michała Archanioła była wydarzeniem kulminacyjnym rozpoczętego dziś  Zgromadzenia Plenarnego Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), które w tym roku gości Łomża.

Uczestniczą w nim delegaci poszczególnych konferencji biskupich 27 krajów członkowskich UE, a spotkanie wiąże się z 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej. Delegatów powitał bp Janusz Stepnowski, biskup łomżyński i delegat KEP ds. Kontaktów z COMECE. Stwierdził, że Europa składa się również z małych miast i wyraził radość, że tegoroczne zgromadzenie Plenarne  COMECE odbywa się w  Łomży.

>>> Biskupi Europy: to życie jest fundamentalnym prawem, aborcja je neguje

Chrześcijanin musi być człowiekiem odważnym

Natomiast w swej homilii abp Tadeusz Wojda SAC,  przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że niezbędną drogę, aby stawić czoła obecnym wyzwaniom w Polsce i uczynić wiarę żywą jest ożywienie kultu eucharystycznego.

„Spożywamy Ciało i Krew Pańską, aby ożywić naszą wiarę… Jezus daje nam swoje Ciało, by nas umocnić i posłać do głoszenia wiary. Chrześcijanin musi być człowiekiem odważnym, nie może nie głosić Ewangelii” – stwierdził abp Wojda.

Wcześniej biskupi omówili sukcesy i wyzwania związane z integracją Unii Europejskiej. Gościem sesji był Ján Figel, członek zarządu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, były Specjalny Wysłannik Unii Europejskiej ds. promocji wolności religii i przekonań poza granicami UE, oraz główny negocjator w procesie akcesji Słowacji do UE.

COMECE

COMECE powstała 3 marca 1980 r. Wcześniej, w latach 1976-1980 jej poprzednikiem była Europejska Katolicka Informacyjna Służba Duszpasterska – SIPECA. Trwające w latach 70. dyskusje na temat utworzenia platformy łączącej konferencje biskupów i Wspólnotę Europejska zaowocowały utworzeniem w 1979 r. COMECE, na krótko przed pierwszymi bezpośrednimi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Od 1970 r. przy Wspólnocie Europejskiej jest akredytowany nuncjusz apostolski, który do 1999 r. był jednocześnie przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy Królestwie Belgii. Nuncjusz apostolski uczestniczy od 1980 r. we wszystkich sesjach plenarnych i posiedzeniach komitetu wykonawczego COMECE.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze