Zdjęcie poglądowe Fot. pixabay/Rotatingmass

Powstało Camino de Vistula – wodny szlak pielgrzymkowy

W Dobrzyniu nad Wisłą w diecezji płockiej zainaugurowano Camino de Vistula – pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Wydarzenie poprzedziła Msza św. polowa na terenie portu. – Wiślane camino jest zaproszeniem do refleksji nad życiem i do nawrócenia – zwrócił się do czcicieli św. Jakuba bp Piotr Libera. Pobłogosławił też kapliczkę św. Jakuba.

W Dobrzyniu nad Wisłą zainaugurowano Camino de Vistula – pierwszy wodny szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Z Torunia do Dobrzynia nad Wisłą dopłynęła figura św. Jakuba, poświęcona w Santiago de Compostela w Hiszpanii, która wcześniej drogą wodną docierała do wielu miejsca kultu św. Jakuba.

Mszy św. polowej w porcie przewodniczył bp Piotr Libera. Zaznaczył, że na Ziemi Dobrzyńskiej są kościoły poświęcone św. Jakubowi, płynie przez nią też Wisła, królowa polskich rzek. Staje się ona „pielgrzymim błękitnym szlakiem”. Camino de Vistula, odnowione dzięki staraniom wielu osób, jest kolejnym znakiem wielkiej pielgrzymkowej trasy Europy, jaką jest Camino de Santiago.

– Wiślane camino jest zaproszeniem do refleksji nad życiem, do przemiany, do prawdziwego nawrócenia. Rzeka uczy człowieka, jak wytrwale dążyć do celu. Uczy jak mimo meandrów życia, mimo zapór, tam i przeszkód, nie dać się zatrzymać w ciągłym dążeniu do połączenia z „oceanem wieczności” – głosił hierarcha.

Europa powstała pielgrzymując

Stwierdził, że każde camino uczy, iż człowiek może wybrać drogę, ale miejsce i czas jej końca pozostają przed oczyma ludzkimi zakryte. Europa wzrastała w wierze – pielgrzymując. W XXI wieku pielgrzymie szlaki tętnią życiem, uczą wiary, otwierają na Boże lekcje, nawet tak trudne jak niedawna, zakończona tragicznie, pielgrzymka do do Medjugorie.

Bp Libera podkreślił, że na ziemi Bóg zamieszka w chwale, wtedy, kiedy życie osobiste, społeczne, codzienność będą przeżywane z poszanowaniem przykazań, zwłaszcza z pierwszym i najważniejszym przykazaniem – przykazaniem miłości. Ono jest postawione jako drogowskaz, jako znak najważniejszy, nie tylko na Camino de Vistula, ale przede wszystkim na Camino Celeste, na Camino della Vita – to znaczy, w drodze ku niebu, w drodze przez życie.

Przestrzegł przed unikaniem konkretnych czynów, unikaniem niesienia ciężarów, wywyższaniem się, karmieniem własnego ego, rozpychaniem się łokciami, uczestnictwa w wyścigu szczurów. Dodał, że życie przeżywane w takim stylu, w zakłamaniu, prowadzi donikąd. Takie życie stanie się z czasem „niczym port, do którego nie zawija żaden statek”. Taki żywot jest jak „martwa rzeka, w której nie ma życia”.

Po Mszy św. wszyscy przeszli w procesji z wiślańskiego nadbrzeża do Jakubowego Podzamcza, gdzie bp Piotr Libera poświęcił kapliczkę, zbudowaną dla figury św. Jakuba.

Zdjęcie poglądowe Fot. pixabay/vrolanas

Camino de Vistula

Camino de Vistula powstała z inicjatywy Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej i Pracowni Szlaku Św. Jakuba przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uroczystość w Dobrzyniu nad Wisłą zorganizował samorząd miasta i gminy Dobrzyń nad Wisłą z burmistrzem Piotrem Wiśniewskim, parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z ks. dr. Arturem Janickim i społecznym komitetem organizacyjnym.

Nadwiślańska Organizacja Turystyczna i Pracownia Szlaku Św. Jakuba przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły się w 2021 roku odtworzenia i inauguracji Camino de Vistula – pierwszego wodnego szlaku do Santiago de Compostela. Dzięki zaangażowaniu oraz wsparciu licznych środowisk i osób prywatnych była możliwa realizacja tej inicjatywy.

Figura Św. Jakuba, dar Włóczków Krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą, wykonana przez artystę Henryka Tomczaka, popłynęła w inauguracyjnym Flisie Św. Jakuba Wisłą z Krakowa do Gdańska. Na trasie nawiedzono większość miejsc związanych z kultem św. Jakuba oraz uczestniczono w Festiwalu Wisły. Była to ważna forma popularyzacji idei Camino oraz szeroko pojętej tradycji wodniackiej.

Wiosną 2022 roku, na statku żaglowym „Pogoria” kontynuowano wędrówkę z figurą św. Jakuba. Przez porty Danii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii zawieziono ją do hiszpańskiej A Corunii w Galicji. 15 lipca ruszała autokarowa piesza pielgrzymka, aby 25 lipca, na odpust Jakubowy, dotrzeć do Grobu Apostoła w Santiago de Compostela. Po powrocie do Polski, figura na krótko trafiła do Sanktuarium Jakubowego w Toruniu, aby 20 sierpnia przypłynąć wraz z pielgrzymami do Dobrzynia nad Wisłą.

Figura św. Jakuba pokonała całą dawną drogę wodną z Krakowa do Santiago, a ostatecznie wróciła do Dobrzynia nad Wisłą i stanęła w przygotowanej dla niej kapliczce na Jakubowym Podzamczu. Jest widomym znakiem tego, że dawny szlak pielgrzymkowy – Camino de Vistula – został przywrócony i zaprasza.

Nadwiślańska Organizacja Turystyczna chce przypomnieć, przywrócić i spopularyzować tę pradawną trasę pielgrzymkową. Wisła od średniowiecza była wielką arterią komunikacyjną, po której pływały tysiące statków, łodzi i tratew. Dziś rzeka wraca do życia, następuje wielki powrót Polaków nad Wisłę. Coraz więcej na rzece tradycyjnych łodzi i statków. Flisy z Krakowa do Gdańska są coraz popularniejsze.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze