Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i zakończyło 16 lutego 1919 r., fot. archiwum

Powstańcze pieśni poznaniaków

Niegdyś śpiewane z dumą, dziś niemal całkiem zapomniane. Pieśni Wielkopolan, będące wyrazem oporu wobec germanizacji i pruskiego zaborcy od lat stara się spopularyzować Jacek Kowalski. Część z nich zachowała się w śpiewniku ręcznie spisanym przez jego prababkę.

Zdjęcie: Powstanie Wielkopolskie, fot. Wikipedia


W sobotę w podpoznańskich Koziegłowach Jacek Kowalski wystąpił wraz z zespołem Monogramista JK. Koncert nosił tytuł „Poznańskie śpiewy Poznańczyków – ze śpiewnika prababki Ańdźki”. Śpiewnik został spisany właśnie przez nią, gdy miała 80 lat. Melodie śpiewane przez prababkę zapamiętał jej syn. To pieśni, z którymi Wielkopolanie poszli w bój w 1918 roku. Niektóre, jak na przykład Marsylianka Wielkopolska, zostały napisane i skomponowane już po Powstaniu, aby uczcić ten zwycięski zryw.

100 lat od zakończenia powstańczego zrywu

16 lutego 1919 roku w niemieckim Trewirze podpisano traktat rozejmowy pomiędzy Ententą i Republiką Weimarską. Dzięki naciskom Francji w traktacie pojawiły się też postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności – Powstania Wielkopolskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze