EPA/ABIR SULTAN

Poznań: katolicy i żydzi będą razem świętować

Wystawa poświęcona tradycji i kulturze żydowskiej, czytanie sceniczne „Przypowieść o skrybie”, spotkanie z Anną Bodzińską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu i Bellą Szwarcman-Czarnotą redaktorką „Midraszu”, nabożeństwo biblijne oraz warsztaty dla młodzieży i koncerty złożą się na obchody XXI Dnia Judaizmu. Towarzyszy mu hasło „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).

– Dzień Judaizmu adresowany jest przede wszystkim do chrześcijan. Jego celem jest uświadomienie, że religia chrześcijańska zrodziła się w łonie judaizmu, religii żydowskiej. W niej tkwią nasze korzenie – tłumaczy Magdalena Tomczak ze Stowarzyszenia „Coexist”.

– Nasze obie tradycje zbyt są sobie bliskie, aby się wzajemnie nie doceniać. Konieczne jest zachęcanie do wzajemnego poszanowania się na wszystkich szczeblach – przywołuje słowa z dokumentu „Żydzi i judaizm w głoszeniu Słowa Bożego i katechezie Kościoła katolickiego”.

XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie przebiegać pod hasłem: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19). „Tegoroczne hasło zachęca do budowania pokoju, a więc dobrych, przyjacielskich relacji z tymi, którzy są nam bliscy, ale i z tymi, z którymi nie mamy bliskich relacji – tłumaczy Tomczak.

Centralnym wydarzeniem obchodów Dnia Judaizmu będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej.Organizatorzy XXI Dnia Judaizmu przygotowali też wiele wydarzeń kulturalnych. 11 stycznia o godz. 12, odbędą się warsztaty dla młodzieży również poświęcone tematowi szabatu „Uświęcenie Szabatu jest celem Szabatu”. Później o 18 w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu będzie można posłuchać wykładu Szymona Zadumińskiego z Gminy Żydowskiej pt. „Szabat szalom”.

https://www.facebook.com/coexist.dialogwpoznaniu/photos/a.1952882874941306.1073741839.1582260562003541/1952883858274541/?type=3&theater

 

W ramach Krakowskiego Salonu Poezji 13 stycznia o godz. 12 znana aktorka Dorota Segda zaprezentuje Księgę Rodzaju oraz „Dęby patriarchy Izaaka” Romana Brandstaettera. Spotkanie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu poprowadzi prof. Wiesław Ratajczak.

Z kolei 15 stycznia o godz. 12 w Sali Białej Urzędu Miasta odbędzie się koncert pt. „Melodia może czas pokonać”. Pieśni i piosenki żydowskie zaprezentują laureaci Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej.

W czwartek 18 stycznia o godz. 18 aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu zaprezentują fragmenty „Przypowieści o skrybie” Szmuela Josefa Agnona. Czytanie sceniczne i dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka odbędzie się na Scenie Trzeciej Teatru Nowego. Obchody tegorocznego Dnia Judaizmu zwieńczy 19 stycznia o godz. 20 koncert jazzowy w Blue Note Poznań.

W Poznaniu Dzień Judaizmu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej oraz Stowarzyszenie „Coexist”. Szczegółowy program obchodów XXI Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na stronie www.coexist.pl.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jesteśmy drugim po Włoszech europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. Jego obchody przypadają 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Fot. zdjęcie ilustracyjne, fot. EPA/ABIR SULTAN 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze