Fot. Michał Jóźwiak

Poznań: Lednica 2000 częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„W roku jubileuszowym, spotykamy się u źródeł chrzcielnych, na Lednicy, by uczcić także 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Trudno o lepsze miejsce do celebrowania polskiej wolności niż to, gdzie Polska się zaczęła. Będziemy też mówić o św. Janie Pawle II jako ojcu naszej wolności” – powiedziała Natalia Graczyk, koordynator XXII Spotkania Młodych Lednica 2000, podczas konferencji prasowej w klasztorze oo. Dominikanów w Poznaniu.

Na Polach Lednickich nie zabraknie w tym roku symboli związanych z obchodami jubileuszowymi. Podczas tradycyjnej godziny św. Jana Pawła II, która rozpocznie się o godz. 21. 37, młodzi będą rozważać temat wolności Polski, a także roli papieża Polaka, jaką odegrał na drodze ku jej pełnego odzyskania. Młodzi wysłuchają też fragmentu przemówienia Jana Pawła II, które wygłosił w polskim Parlamencie w czerwcu 1999 r.

Organizatorzy tegorocznego spotkania młodych podkreślili, że w procesji na Polach Lednickich pojawi się fotel, na którym siedział Jan Paweł II podczas wizyty w polskim Parlamencie. Innym nawiązaniem do Jana Pawła II będzie modlitwa błogosławieństwa polskiej ziemi i gest jej ucałowania.

Swoją obecność podczas wydarzenia zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent RP przekazał uczestnikom polskie flagi.

Podczas spotkania skoczy ze spadochronem płk Krzysztof Szopiński, który w ten sposób przekaże kolejny dar od prezydenta – kopię najstarszego rękopisu pieśni „Bogurodzica”.

Tegoroczne spotkanie młodych na Lednicy odbędzie się 2 czerwca, a hasłem przyświecającym wydarzeniu jest słowo: „Jestem”.

„Jesteśmy stworzeni z bezinteresownej miłości i ku bezinteresownej miłości idziemy” – zaznaczył o . Wojciech Prus OP. Duszpasterz wspólnoty Lednica 2000, wyjaśniając genezę tegorocznego hasła, powiedział, że inspiracją była modlitwa pewnego małego Piotrusia, który przed laty stworzył swoją własną modlitwę: „Panie Jezu, jesteś, Panie Jezu, jestem”.

O. Prus podkreślił, że tegoroczna Lednica ma poprowadzić młodych do spotkania ze wzrokiem Chrystusa, dlatego też uczestnicy wydarzenia otrzymają zwierciadło prawdziwego spojrzenia z wygrawerowanym obliczem Pana Jezusa.

„W oczach Jezusa mam nieskończoną wartość. On zawsze będzie się ze mnie cieszył. Jeśli zobaczymy zachwyt naszym pięknem w Bożych oczach, będziemy ten zachwyt przekazywać innym” – stwierdziła Natalia Graczyk.

O. Mateusz Kosior OP, duszpasterz Ruchu Lednickiego, zwrócił uwagę na wyjątkowy gest, który zostanie zaproponowany młodym podczas spotkania. „Będzie to największy skandal na Polach Lednickich. Proponujemy, by młodzi – w pełnej wolności – wzorem gestu Pana Jezusa, który wykonał podczas Ostatniej Wieczerzy, obmyli sobie nawzajem nogi” – powiedział dominikanin.

Przyznał, że reakcje uczestników mogą być różne – od zażenowania aż do wzruszenia.

„Chcemy pokazać młodym, że miłości nie można kupić ani nie można na nią zapracować. Miłość można tylko przyjąć i rozdarować się faktem, że ktoś ciebie kocha” – zaznaczył o. Kosior OP.

Podczas spotkania zaprezentowano też układ choreograficzny do piosenki „Panie Jezu jesteś”, który przygotował wodzirej lednicki Kazimierz Hojna, oraz tegoroczną piosenkę „Ty jesteś drogą”. Zespół Siewcy Lednicy wykonuje ją w rytmach reggae.

Organizatorzy spotkania zachęcają też do współpracy wolontariuszy. Co roku w przygotowanie wydarzenia i podczas jego trwania zaangażowanych jest ok. 4000 osób, wśród nich są m.in. harcerze, schola lednicka, służba medyczna, ministranci.

Więcej informacji na www.lednica2000.pl.

Zobacz także
Wasze komentarze