Poznań: modlitwa oddanych Matce Bożej
Świętość w codzienności – to temat spotkania „Oddanych Matce Bożej”, które odbyło się w poznańskim kościele Nawiedzenia NMP. „Maryja, Cała Piękna, przypomina nam, że piękno jest powołaniem. Bóg podarował nam Maryję, aby Jej piękno podnosiło nas i wlewało w duszę nadzieję” – mówił do uczestników spotkania bp Jan Glapiak.
Poznański biskup pomocniczy rozpoczął homilię od osobistego świadectwa. „Jestem oddany Maryi i tym się chlubię. Od dziecka byłem zawsze blisko Matki Bożej. Jako ministrant służyłem Jej podczas wielkich odpustów w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. W seminarium od razu odnalazłem swoją duchowość w ruchu Pomocników Matki Kościoła” – mówił bp Jan Glapiak.
Wspominał rekolekcje związane z oddaniem się Maryi, Matce Kościoła. „Oddałem się całym sercem i z wielkim przejęciem. I tak, oddany Maryi, trwam przy Jezusie i Jego Kościele. Każdego dnia powtarzam słowa oddania i wiem, że nie mogłem nic lepszego zrobić, jak właśnie oddać się Maryi, bo Ona, moja Matka, zna mnie swoje dziecko lepiej niż ja sam siebie poznaję” – przekonywał bp Glapiak.
>>> Bp Glapiak: różaniec kieruje nasze spojrzenie ku Chrystusowi
Zachęcał też do lepszego poznawania kontemplacyjnej modlitwy różańcowej. „W tej postawie oddania się Maryi, bardzo mi pomogła posługa, jaką przez ostatnie 20 lat pełniłem jako diecezjalny moderator Żywego Różańca. Modląc się na różańcu i ucząc tej modlitwy innych, razem z Maryją uczyłem się oddania Bożej sprawie. Bo różaniec to modlitwa kontemplacyjna, gdzie razem z Maryją, na Jej wzór i z Jej pomocą rozważamy tajemnice naszego zbawienia” – mówił bp Glapiak.
Sztuka różańca
„Odmawianie różańca jako modlitwy kontemplacyjnej i upodabniającej nas do Jezusa i Jego Matki jest pewnego rodzaju sztuką, której trzeba się nieustannie uczyć. Pewnie nie jeden raz będziemy niezadowoleni z naszej modlitwy. Ofiarujmy wówczas Panu Bogu przynajmniej nasz czas i pragnienie dobrej modlitwy. A może właśnie ten wysiłek w nieustannym doskonaleniu modlitwy różańcowej będzie Panu Bogu najbardziej miły i owocny?” – zauważył poznański biskup pomocniczy.
Nawiązując do tytułu Maryi „Cała Piękna” przekonywał, że wyrósł on z głębi stronic Pisma Świętego. „Biblia, gdy ją czytamy, odsłania nam stopniowo piękno Maryi, podobnie jak odsłania się ikona w trakcie pisania. Słowo Boga jest jak lustro, w którym możemy zobaczyć naszą «wewnętrzną twarz»” – zauważył bp Glapiak.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |