Fot. Kevin Nowacki/Cyryl Club

Poznań: parafianie organizują zajęcia z matematyki dla uczniów

„Szkoła Zbawiciela” to nieodpłatne korepetycje dla dzieci ze szkoły podstawowej oraz ze szkół średnich, które prowadzone są przez nauczycieli i studentów z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu.

Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu już od wielu lat prowadzi cykliczną działalność pod nazwą „Szkoła u Zbawiciela”, w ramach której w salce parafialnej odbywają się zajęcia z matematyki dla uczniów w różnym wieku. Obecnie jednak w miejscu prowadzenia lekcji trwa remont, w związku z czym nauczanie zostało przeniesione do Cyryl Clubu mieszczącego się przy ulicy Młyńskiej 14. W minioną sobotę odbyły się ostatnie zajęcia w tym roku szkolnym, w których udział wziął również ksiądz proboszcz.

Dłużej

„Lekcje rozpoczynały się o godzinie dziesiątej i miały trwać przez godzinę. Natomiast za każdym razem zajęcia te się przedłużały, czasami nawet o trzy godziny, ponieważ organizująca je pani Barbara Ciołkowska – nauczycielka matematyki w jednej z poznański szkół – chciała wszystkim do końca wytłumaczyć każde równanie i każde zadanie. To jest naprawdę niesamowite, że zarówno ona, jak i wolontariusze poświęcają swój wolny czas w każdy sobotni poranek, z przerwą na letnie wakacje, całkowicie za darmo – tylko dlatego, by nieść pomoc innym” – przyznaje Kevin Nowacki z Cyryl Clubu.

W zeszłym roku w zajęciach udział brało trzech maturzystów, którzy w trakcie sobotnich spotkań byli przygotowywani do matury i – jak wspomina pani Basia – wszyscy napisali ją na dobrym poziomie.

>>> Ale z ciebie bambik! Czemu? Bo nie obserwujesz nas na TikToku! [FELIETON]

W grupie, która rozpoczęła zajęcia we wrześniu była m.in. jedna maturzystka, chłopak z siódmej klasy szkoły podstawowej i jedna osoba, która zdawała egzamin ósmoklasisty. „To uczniowie, którzy nie tyle, że nie radzili sobie z matematyki (choć takie osoby też były), lecz także tacy, którzy chcieli po prostu doskonalić swoje umiejętności i zdać lepiej maturę, sprawdziany czy też kartkówki” – dodaje Kevin.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że choć uczniowie byli na różnym poziomie – to nie zniechęcało to pani Barbary ani pomagających jej wolontariuszy – pasjonatów matematyki. Zajęcia pozytywnie wspominają zarówno „nauczyciele”, jak i ci, którzy doskonalili swoje matematyczne umiejętności.

Fot. Kevin Nowacki/Cyryl Club

Nie tylko dla uczniów

„Na zajęcia często przychodziły też dużo młodsze dzieci, które na przykład siedziały w innej sali, by nie przeszkadzać uczniom i w tym czasie rysowały lub kolorowały. W ten sposób mogli spędzać czas wspólnie z innymi, co nas bardzo cieszy. Bo w naszym klubie dyskusyjnym chcemy, aby ludzie właśnie spędzali ze sobą czas, integrowali się i złapali tego społecznego bakcyla, aby mogło to zaprocentować w przyszłości w postaci ich działania na rzecz dobra społecznego i publicznego” – podkreśla mężczyzna.

Po zajęciach, które odbyły się w minioną sobotę najbardziej aktywni uczestnicy zajęć otrzymali w ramach nagrody puzzle z mapą II Rzeczpospolitej i wizerunkami Ignacego Jana Paderewskiego oraz Romana Dmowskiego. Nagrody podarował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia tych dwóch postaci.

>>> Nie gruby – a ogromny. Nie mężczyzna – a kobieta. By klasyki literatury nie obrażały [FELIETON]

Na ostatnich zajęciach pojawił się również ks. proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu, który od samego początku wspiera prowadzoną przez parafian inicjatywę. Kevin Nowacki dodaje również, że w ramach porozumienia z proboszczem oraz parafianami od września zajęcia matematyczne znów będą prowadzone w Cyryl Clubie.

Fot. Kevin Nowacki/Cyryl Club

„Z ogromną chęcią będziemy organizować kolejne spotkania. Powstając pod koniec 2019 roku Cyryl Club od samego początku miał za zadanie integrować środowiska, które działają na rzecz społeczeństwa, wspierając przy tym wolontariuszy oraz ludzi, którym zależy na pomocy drugiej osobie. Wszystko to realizujemy w duchu przywiązania do ojczyzny, do biało-czerwonych barw, i działamy pod takim hasłem, aby zmieniać otaczającą nas rzeczywistość na lepsze. Chcemy, żeby te działania społeczne w konserwatywnym wydaniu były coraz różniejsze. Dlatego jak najbardziej jesteśmy otwarci na współpracę z każdą grupą nieformalną, stowarzyszeniem, fundacją czy – jak w tym przypadku – także z parafią. Drzwi Cyryl Clubu są zawsze otwarte dla wszystkich”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze