Relikwiarz ze szczątkami rodziny Ulmów, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Poznań: peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów w archidiecezji poznańskiej rozpocznie się 16 grudnia

Abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył 16 grudnia Mszy św. o godz. 18 w katedrze poznańskiej na rozpoczęcie peregrynacji bł. rodziny Ulmów w archidiecezji poznańskiej. Peregrynacji relikwii, która potrwa do 30 grudnia, będzie towarzyszyć hasło: „Rodzina – w niej świętość się zaczyna”.

„Intencją peregrynacji jest nie tylko skupienie się na ważnym wątku kwestii ratowania Żydów przez bł. rodzinę Ulmów i ich męczeńskiej śmierci, ale spojrzenie na błogosławioną rodzinę przez pryzmat tematyki małżeńskiej i rodzinnej” – mówi KAI ks. Jurand Żelisławski.

Archidiecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin oraz koordynator peregrynacji relikwii bł. rodziny Ulmów w archidiecezji poznańskiej podkreśla, że relikwie bł. rodziny nawiedzą Arcybiskupie Seminarium Duchowne, parafie poznańskie, a także parafie w Swarzędzu, Mosinie, Sierakowie, Szamotułach, Buku, Wolsztynie, Kościanie, Lesznie, Rawiczu, Środzie Wlkp. oraz w Śremie.

Relikwiarz i kopia obrazu

Relikwiarzowi peregrynacyjnemu, w którym znajdują się są cząstki wszystkich członków rodziny Ulmów, będzie towarzyszyć kopia obrazu beatyfikacyjnego.

„Do modlitwy przy relikwiach zapraszamy przede wszystkim rodziny, ale nie tylko rodziców, dzieci i dziadków. Zapraszamy także chorych, bowiem rodzina jest przestrzenią, w której otaczamy opieką chorych, krewnych w podeszłym wieku. Zapraszamy także osoby związane z wychowaniem dzieci i młodzieży, a więc środowiska szkolne, nauczycieli, wychowawców” – tłumaczy ks. Żelisławki.

Zwraca uwagę, że rodzina jest także pierwszym miejscem doświadczenie wspólnoty i pierwszym seminarium, stąd zaproszenie do modlitwy skierowane jest również do wszystkich wspólnot duszpasterskich, a także do kapłanów, osób konsekrowanych i rodzin osób powołanych.

Archidiecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin zaznacza, że w archidiecezji poznańskiej peregrynacja relikwii potrwa wyjątkowo przez dwa tygodnie z uwagi na czas świąt Bożego Narodzenia.

>>> Archidiecezja gnieźnieńska: rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów

„W związku z trwającym wciąż Adwentem, a potem świętami Bożego Narodzenia program peregrynacji w poszczególnych parafiach będzie się nieco różnił, ale w każdej będzie celebrowana Msza św. w intencji małżeństw i rodzin, obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, a także błogosławieństwo kobiet w stanie błogosławionym i małych dzieci, modlitwa za dzieci nienarodzone i rodziny doświadczające straty dziecka” – mówi archidiecezjalny koordynator peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów.

Dzieło Duchowej Adopcji

Ks. Żelisławski podkreśla, że 28 grudnia w kościele pw. Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, będącym Sanktuarium Świętości Życia, odbędzie się dziękczynienie za Dzieło Duchowej Adopcji. Mszy św. o godz. 18.30 będzie przewodniczyć bp Jan Glapiak.

„Bł. rodzina Ulmów to przykład dla współczesnych małżeństw i rodzin, zwłaszcza wtedy, kiedy słyszymy o kryzysie małżeństwa i rodziny małżonków. To rodzina, która osiągnęła świętość nie tylko z powodu podjęcia heroicznej decyzji, która zaowocowała męczeńską śmiercią, ale dzięki całemu swemu życiu, które było oparte na Bogu, miłości małżeńskiej i rodzinnej” – zauważa ks. Żelisławski.

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji poznańskiej zakończy się w sobotę 30 grudnia podczas Mszy św. o godz. 12.45.

Małżonkowie Józef (ur. 2 marca 1900 r.) i Wiktoria (ur. 10 grudnia 1912 r.) Ulmowie pobrali się w 1935 roku. Byli kochającą się i głęboko wierzącą rodziną.

Ulmowie, choć byli świadomi zagrożenia śmiercią, ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro ich dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku. Ciała członków rodziny pierwotnie zakopano przed ich domem. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Markowej 11 stycznia 1945 roku, a więc niespełna rok po egzekucji. Ciała złożono wówczas w czterech trumnach.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

10 września br. w Markowej odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze