Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: przez upał uroczystości 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. przeniesione do auli UAM

Przez prognozowane na niedzielę ekstremalne upały władze Poznania zdecydowały w czwartek o przeniesieniu głównej części uroczystości 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. do auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z reguły kulminację obchodów organizowano na placu przed uczelnianym budynkiem.

Tradycyjnie w rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 r. główna część obchodów jest organizowana na Placu Adama Mickiewicza, przed pomnikiem upamiętniającym zryw. W czwartek poznański magistrat poinformował, że ze względu na prognozowane na niedzielę temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza, uroczystość odbędzie się w pobliskiej auli UAM o godz. 17.30.

– Powód jest jeden: bezpieczeństwo uczestników, w tym kombatantów, dla których taki upał stanowi realne zagrożenie zdrowia i życia – podkreślił cytowany w komunikacie magistratu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

>>> Poznań obchodzi 68. rocznicę Czerwca ‘56

Przed ogłoszeniem decyzji włodarza magistrat zorganizował konferencję, na której zastępca prezydenta Poznania Marcin Gołek zaznaczył, że „miasto jest gotowe na trudne dni związane z bardzo wysokimi temperaturami”. – W niedzielę mówimy tak naprawdę o blisko 40-stopniowym upale, a odczuwalna temperatura może sięgnąć nawet do 55 stopni Celsjusza – podkreślił.

Dodał, że decyzja o przeniesieniu głównych obchodów do budynku uniwersytetu została zaaprobowana zarówno przez policję, jak i organizacje kombatanckie czy związki zawodowe.

W niedzielnych obchodach rocznicowych mają wziąć udział m.in. prezydent RP Karol Nawrocki i zaproszone trzy głowy państw bałtyckich. Dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania Patryk Pawełczak powiedział, że to po rekomendacji służb bezpieczeństwa zostanie podjęta ostateczna decyzja o tym ile osób będzie mogło wziąć udział w uroczystości w uniwersyteckiej auli.

Niedzielne obchody 70. rocznicy tradycyjnie zaczną się o godz. 6 rano złożeniem kwiatów przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski, skąd w 1956 r. wyruszali strajkujący robotnicy. W kolejnych godzinach delegacje i mieszkańcy będą składać kwiaty i wezmą udział w uroczystościach rocznicowych w różnych miejscach miasta.

28 czerwca 1956 r. robotnicy poznańskich Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas, według ustaleń wciąż trwającego śledztwa, 58 osób, a setki zostało rannych.

Google News
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!

Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze