misjja talitha kum poznań ewangelizacja

Fot. Anna Świtalska

Poznań: rozpoczyna się największa w historii miasta ewangelizacja uliczna – Misja Talitha Kum

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Koncerty, uwielbienie, głoszenie Słowa Bożego, pantomima, teatr ognia oraz rekolekcje – to wydarzenia, które odbędą się w ramach ewangelizacji ulicznej w Poznaniu. Pierwsza edycja odbyła się w 2018 roku, brało w niej udział ponad 500 osób z poznańskich duszpasterstw. W dniach 8-12 maja po raz drugi w stolicy Wielkopolski odbędzie się tzw. Misja Talitha Kum.

– Jezus Zmartwychwstał, objawił się apostołom i mówił: „Idźcie na cały świat, i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,15). To wielki prezent od Boga dla nas, prezent którym należy się dzielić z innymi – mówi Marcos Diaz, misjonarz ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia, która jest głównym koordynatorem ewangelizacji ulicznej w stolicy Wielkopolski. 

Wraz ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia w wydarzenie jest zaangażowanych ponad 500 osób z wielu wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w archidiecezji, m.in. Natanael, Koinonia Jana Chrzciciela, Wspólnota Genezaret, Oaza, Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Barnaby, Duszpasterstwo Akademickie Plus oraz teatr ognia Anthony Street z Jarocina.

Ewangelizatorzy ubrani w jednolite koszulki będą obecni w kilku punktach miasta, między innymi na Starym, Dworcu PKP, przy Starym Marychu na ul. Półwiejskiej, na ul. Fredry, Moście Jordana, na Placu Bernardyńskim i w Starym Korycie Warty. – Chcemy skupić uwagę przechodniów za pomocą tańca flashmob i pantomimy. Pragniemy rozmawiać, dzielić się słowem Bożym i dawać świadectwo – opowiada Magdalena Zarębczan, liderka Przymierza Miłosierdzia. Zaangażowanych w ewangelizację będzie można spotkać od środy 8 maja do niedzieli 12 maja. 

Ewangelizatorzy odwiedzą też szpital przy ul. Szwajcarskiej, ośrodki dla dzieci i młodzieży oraz placówkę wspierającą osoby bezdomne przy ul. Krańcowej. Codziennie w tej świątyni od godz. 8 do 18 będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji dobrych owoców misji. 

Fot. Paweł Krzemiński

Od 8 do 11 maja w poznańskiej farze o godz. 20 będzie można wziąć udział we Mszy św. i rekolekcjach kerygmatycznych, które będą głosić o. Antonello Caddedu i o. Pedro Mariano, założyciele powstałej w Brazylii wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. 

W sobotę 11 maja młodzi są zaproszeni na Górę modlitwy, czyli do udziału w całodziennym wielbieniu Pana Boga, które odbędzie się w kościele św. Marcina. 

„Pragniemy spędzić ten czas przed Bogiem, stając w Jego obecności, szukając Jego oblicza, uwielbiać Go, dziękować, zagłębiać się w Jego słowo i wstawiać się za sprawy, które On kładzie nam na serce. Chcemy w tym czasie całkowicie skupić się na Jezusie, na oddawaniu Mu chwały” – napisali organizatorzy. 

W piątek odbędzie się ewangelizacja nocna, którą poprowadzi teatr ognia Anthony Street z Jarocina pod wodzą o. Cordiana Szwarca OFM. 

Fot. Anthony Street

Fot. Anthony Street

W ostatnim dniu ewangelizacji ulicznej w niedzielę 12 maja Mszy św. o godz. 17 na placu Wolności będzie przewodniczył bp Damian Bryl. Po Eucharystii rozpocznie się wielbienie z zespołem Misericordia z Buku oraz koncert zespołu Wyrwani z Niewoli. Uczestnicy odmówią też wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego. 

Idea Misji Talitha Kum zrodziła się w Brazylii, w Sao Paulo, gdzie powstała wspólnota Przymierze Miłosierdzia, która jest koordynatorem misji. Charyzmatem wspólnoty jest przede wszystkim praca z ubogimi i ewangelizacja. Swoją tożsamość odnajduje w Słowie Życia: „Duch Pana Boga nade mną…” (Iz 61,1nn). 

Podobne uliczne ewangelizacje odbyły się już w Szczecinie i Warszawie.

Zobacz także
Wasze komentarze