Dzień Islamu w Poznaniu/fot. Michał Jóźwiak

Poznań: spotkanie z okazji Dnia Islamu w Kościele [GALERIA]

Wczoraj, 25 stycznia, w Domu Misyjnym w Poznaniu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiciele środowisk muzułmańskich oraz katolickich mieli okazję do modlitwy oraz rozmowy. W spotkaniu uczestniczył między innymi bp Damian Bryl oraz imam Youssef Chadid.

„Dzień Islamu ma służyć szerzeniu wśród katolików i muzułmanów idei dialogu między katolikami i wyznawcami islamu, wzajemnemu poznawaniu chrześcijaństwa i islamu oraz istniejących w nich obyczajów, a także przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między ich wyznawcami, wskazywaniu na to, co łączy, a nie dzieli muzułmanów i chrześcijan” – zaznaczył w tegorocznym przesłaniu bp Henryk Ciereszko.

Spotkanie, które odbyło się w Domu Misyjnym w swoim charakterze nawiązywało właśnie do tych wyznaczników, które wskazał bp Ciereszko. Wystąpienia o. prof. Jarosława Różańskiego OMI oraz przewodniczącego Ligi Muzułmańskiej RP, imama dr. Youssefa Chadida zwracały uwagę na przestrzenie, wokół których możliwy i konieczny jest dialog muzułmanów i chrześcijan. – Dialog tych dwóch wielkich religii jest możliwy także ze względu na wspólne pochodzenie i przeznaczenie człowieka, czyli stworzenie przez Boga i zbawienie – mówił o. Różański. – Mamy wiele wspólnych wartości, na które warto zwracać uwagę. W Koranie jest wiele fragmentów, które nawiązują do przekazu biblijnego. W sercach muzułmanów jest wielka miłość do Jezusa i Maryi – podkreślał imam Youssef Chadid. Był to dwugłos na temat Deklaracji z Abu Zabi, o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia podpisanej przez papieża Franciszka i wielkiego imama szejka Ahmad al-Tayyeba 4 lutego 2019 r.

>>> Po co Kościołowi Dzień Islamu?

Na spotkaniu obecny był również bp Damian Bryl, który przewodniczył modlitwie otwierającej spotkanie. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na potrzebę wzajemnego poznania środowisk muzułmańskich i chrześcijańskich tak, aby możliwe było budowanie wzajemnego pokoju i relacji. Ważnym elementem były świadectwa osób świeckich i duchownych dotyczące praktykowania jedności i powszechnego braterstwa w codziennym życiu.

Galeria (13 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze