judaizm

Fot. pixabay

Poznańskie obchody XXIII Dnia Judaizmu

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Waltera Homolki, panel dyskusyjny z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, nagroda „Menora Dialogu” dla abp. Henryka Muszyńskiego, wykłady, koncerty oraz wystawy – to wydarzenia, które odbędą się w dniach 9-25 stycznia, w ramach XXIII Dnia Judaizmu. W tym roku oprócz ogólnopolskiego świętowania tego dnia w Gnieźnie jego obchody odbędą się także w Poznaniu.

W Pałacu Działyńskich w Poznaniu już dziś można było posłuchać pieśni i piosenek żydowskich w wykonaniu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej.

– W Poznaniu najważniejsze wydarzenia o charakterze ogólnopolskim zaplanowaliśmy na 15 stycznia. W tym dniu zapraszamy na Ostrów Tumski, do Akademii Lubrańskiego, gdzie abp Henryk Muszyński odbierze nagrodę „Menora Dialogu” za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii.

Laudacje wygłoszą Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Walter Homolka, rabin Berlina.

Po uroczystości w katedrze odbędzie się koncert orkiestry kameralnej pod dyrekcją Jarosława Szemeta z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Muzycy wykonają, osadzone w żydowskiej tradycji i historii, utwory muzyczne Bartosza Chajdeckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej.

– Głównym wydarzeniem w ramach XXIII Dnia Judaizmu będzie nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Waltera Homolki, które odbędzie się 16 stycznia wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Podczas nabożeństwa zostanie zapalona Menora Dialogu, czyli wielkoformatowa rzeźba autorstwa Macieja Zychowicza, będąca znakiem dialogu i pojednania między chrześcijanami i Żydami na wielkopolskiej ziemi – zaznacza ks. Szczepaniak.

>>> „Nie przyszedłem, aby zatracać”. Dialog, który wywodzi się z jednego korzenia

Tego też dnia w południe rabin Berlina wygłosi wykład „Upominanie się o Jezusa. Nazarejczyk z perspektywy żydowskiej” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W Teatrze Nowym 20 stycznia będzie można posłuchać fragmentów „Ksiąg Jakubowych” noblistki Olgi Tokarczuk w wykonaniu aktorów Teatru Nowego. Odbędzie się też dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka.

Fot. pixabay

W czwartek 23 stycznia będzie można posłuchać panelu dyskusyjnego „Pontyfikat dialogu – dziedzictwo dialogu” z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W dyskusji wezmą udział abp Henryk Muszyński, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego RP.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany obraz Jana Pawła II – relief autorstwa Andrzeja Okińczyca. – Obraz jest wyjątkowy, symboliczny, bo nie ma na nim… Jana Pawła II. Jest za to fragment muru – ściana płaczu, przed którą modlił się papież i w którą wsunął karteczkę z prośbą do narodu żydowskiego o wybaczenie wszystkich doznanych krzywd – tłumaczy ks. rzecznik.

Wzorem lat ubiegłych obchodom będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w ramach Krakowskiego Salonu Poezji, 25 stycznia znany aktor Mieczysław Hryniewicz zaprezentuje XIX-wieczną polską poezję Żydów.

>>> Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?

Kilka dni wcześniej, 17 stycznia w Blue Note Jazz Club będzie można posłuchać wierszy Zuzanny Ginczanki oraz młodych poetów z getta.

Organizatorzy Dnia Judaizmu przygotowali też wystawy. Od dzisiaj można oglądać wystawę „Poznańscy Żydzi. Obrazy z przeszłości wielokulturowego Poznania”, umieszczoną na kładce w budynku Bramy Poznania. „Powrót do domu” to tytuł wystawy sztuki nagrobnej wielkopolskich żydów. Wernisaż odbędzie się w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” 10 stycznia.

Na sobotę 11 stycznia w południe zaplanowano spacer Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego po poznańskim Trakcie Królewsko-Cesarskim, a po południu w Centrum Kultury Zamek będzie można posłuchać rozmowy na temat książki „Wspomnienia z trzech światów” Noacha Lasmana, poznańskiego żyda i izraelskiego pisarza.

– Proponowana rokrocznie konwencja spotkania łącząca wydarzenia kulturalne, naukowe i religijne skutecznie dociera do szerokiej grupy odbiorców, zarówno do młodych, jak i starszych. Wszystko ma służyć wzajemnemu zbliżeniu, ale i budowaniu przestrzeni dialogu – kultury dialogu we wszystkich wymiarach życia społecznego i religijnego – przypomina ks. Szczepaniak.

XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie przebiegał pod hasłem: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8).

Szczegółowy program obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na www.coexist.pl.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat w 1997 roku. Jesteśmy drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii.

Zobacz także
Wasze komentarze