Fot. garbarka.pl

Prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na Świętej Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie) odbywają się w niedzielę główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza w roku uroczystość w tym cerkiewnym sanktuarium.

Głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczą: zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa i zwierzchnik amerykańskiej Cerkwi metropolita Tichon, w asyście hierarchów z kraju i zagranicy.

Według szacunków policji, w uroczystościach bierze udział ok. 10 tys. osób. Większych utrudnień na drogach dojazdowych nie ma, ale funkcjonariusze kierujący ruchem proszą o stosowanie się do ich poleceń dotyczących parkingów.

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest czasami „wzgórzem krzyży” – z racji tradycji przynoszenia tam krzyży wotywnych, ustawianych na wzgórzu w różnych intencjach przez wiernych. Przez lata ustawiono ich tam tysiące

Zobacz także
Wasze komentarze