PAP/Paweł Supernak

Prawosławny metropolita Sawa: następuje kryzys duchowy współczesnej cywilizacji

– Następuje systematyczna destrukcja tradycyjnego, biblijnego rozumienia zasad moralnych, następuje kryzys duchowy współczesnej cywilizacji – ostrzegał arcybiskup Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski. Duchowny przewodniczył ekumenicznemu nabożeństwu, które w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się dziś wieczorem w katedrze prawosławnej w Warszawie.

Nabożeństwa ekumeniczne w cerkwi prawosławnej od lat gromadziły tłumy wiernych, w tym roku jednak na wieczorne nabożeństwo ekumeniczne do katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie przyszła niewielka liczba chrześcijan z różnych Kościołów.

Zebranych powitał arcybiskup Sawa, który zwrócił uwagę na łamanie zasad moralnych przez współczesny świat i potrzebę dawania świadectwa przez chrześcijan. – My, uczniowie Chrystusa, winniśmy być realizatorami cnót Boskich. Kto ma dzisiaj wzywać do nawrócenia wśród współczesnej rozwiązłości, jeżeli nie my: prawosławni, rzymskokatoliccy i protestanci? – pytał metropolita.

>>> Archidiecezja poznańska: centralne nabożeństwo ekumeniczne [+GALERIA]

Zwierzchnik prawosławnych w Polsce zachęcał wszystkich chrześcijan, aby „wartościami wypływającymi z nauki Chrystusa wypełniali otaczający świat, pełen różnych patologii”. – Następuje systematyczna destrukcja tradycyjnego, biblijnego rozumienia zasad moralnych, następuje kryzys duchowy współczesnej cywilizacji – mówił hierarcha.

Nabożeństwo ekumeniczne, Fot. Karolina Binek

Nabożeństwo ekumeniczne

Podczas nabożeństwa ekumenicznego kazanie wygłosił ks. Tomasz Siuda z archidiecezji poznańskiej Kościoła katolickiego. Nawiązując do odczytanej Ewangelii o bogatym młodzieńcu, który nie poszedł za Jezusem, kaznodzieja wskazał na niebezpieczeństwo samowystarczalności, które może być pokusą i przeszkodą w podążaniu za Mistrzem. – Bogaty młodzieniec nie poszedł za Jezusem, bo był wewnętrznie zniewolony swoimi projektami życiowymi i swoim bogactwem. Jest taki samowystarczalny, że nie jest gotowy, by to wszystko zostawić – zauważył kaznodzieja.

Ks. Siuda przypomniał, że dokładnie 20 lat temu ukazała się w języku polskim Karta Ekumeniczna, w której również zwrócono uwagę na potrzebę przezwyciężania samowystarczalności, staje się ona bowiem przeszkodą na drodze ekumenicznej. Jako przeciwwagę kaznodzieja wskazywał wartość różnorodności i zachęcał do wdzięczności za wszelką różnorodność w dziele stwórczym i w każdym człowieku.

Modlitwa ekumeniczna odbyła się w oktawie prawosławnego święta Epifanii, zwanego popularnie Jordanem, które Kościół prawosławny obchodzi 19 stycznia. Modlitwom towarzyszyły śpiewy cerkiewnego chóru.

>>> Ekumenizm ogarnęła epoka lodowcowa

Na nabożeństwie ekumenicznym obecni byli przedstawiciele różnych Kościołów, m.in. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej; prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego – bp Andrzej Malicki, bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Michał Jabłoński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego. Kościół Starokatolicki Mariawitów reprezentował ks. Dominik Miller. Obecna była dyrektor Towarzystwa Biblijnego Jadwiga Zalisz.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma już ponad stuletnią tradycję, został zapoczątkowany w 1908 r. przez amerykańskiego pioniera ruchu ekumenicznego Paula Watsona. Odbywa się cyklicznie między 18 a 25 stycznia. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi: „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze