Spektakl „Wieczernik”, fot. WMSD w Warszawie

Apostołowie, tacy jak my. O spektaklu „Wieczernik” [RECENZJA]

Jakie wątpliwości i rozterki mieli apostołowie? Jak bardzo Piotr żałował wyparcia się Jezusa? Czy wierzyli, że Chrystus zmartwychwstanie? Który z apostołów nie dowierzał, gdy to już się stało? Jak rozmawiali o swoje wierze? I co myśleli o swojej przyszłości?

Spektakl „Wieczernik” – przygotowany przez kleryków trzeciego roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie – przenosi widzów w rzeczywistość apostołów, którzy przeżywają śmierć Jezusa. To uczniowie, którzy po przeżyciu bolesnej tajemnicy krzyża, po śmierci Jezusa zadają sobie pytanie: „Co będzie z nami dalej?”, „Czy Chrystus mówił prawdę, że zmartwychwstanie?”. Są postawieni wobec radykalnego wyboru: uciec, zapomnieć czy uwierzyć? Poznajemy ich zwyczajne, ludzkie rozterki. Takie, które – możemy przypuszczać – mielibyśmy i my, „dzisiejsi chrześcijanie”, gdybyśmy znaleźli się w tamtym miejscu i w tamtym czasie.

fot. WMSD w Warszawie

To już tradycja, że klerycy trzeciego roku wystawiają sztukę teatralną. Spektakle wystawiane są w grudniu i styczniu, zawsze dotykają innej tematyki. W tym roku, ze względu na duże zainteresowanie widzów, w ostatni weekend stycznia odbędą się dwa dodatkowe spektakle. Rezerwacja miejsc odbywa się przez stronę internetową Seminarium (teatr.wmsd.waw.pl).

– Pytania postawione w „Wieczerniku” dotykają w takim samym stopniu apostołów dwa tysiące lat temu jak i nas – żyjących dzisiaj. Historia pierwszych uczniów może być pomocą w refleksji nad samym sobą, w uczciwej odpowiedzi na pytanie o kondycję swojej wiary – mówią seminarzyści.

fot. WMSD w Warszawie

W spektaklu uwagę przykuwa cierpienie Piotra spowodowane wcześniejszą zdradą swego Mistrza. „Ścisnąłem zęby i ust nie otwarłem” – tak wspomina moment zaparcia. Tych trudnych, ciężkich emocji jest między apostołami dużo. Są między nimi spory, wzajemne oskarżenia i wątpliwości. Dyskutują o tym, kto bardziej zdradził. Po otrzymaniu informacji o zmartwychwstaniu Jezusa jeden z nich zadaje polityczne pytanie: „Kto w co gra teraz? Kto się nami bawi, kto zostawił grób pusty?”.

Panie, czemuś nas zostawił i samotność dopuścił?” – pytają i przypominają sobie chwile spędzone ze swoim Nauczycielem, na przykład te przy rozmnożeniu chleba w Galilei. Tęsknią za Nim i z bólem wspominają moment Jego śmierci na krzyżu. „Przecież wołał, że Bóg Go opuścił” – mówią ze smutkiem i trwogą… W innym momencie jednak z odrobiną nadziei modlą się: „Tu jesteśmy, Panie. Także ci, którzy się Ciebie zaparli. Czekamy na Ciebie”.

Pomimo tego, że wcześniej widzieli i poznali Jezusa, mimo tego, że dowiadują się o tym, że grób jest pusty; często więcej w nich trwogi niż wiary. Czyż nie są podobni do nas? Albo my do nich? Czy doczekają się spotkania z Jezusem? Czy odkryją Jego obecność przy eucharystycznym stole?

fot. WMSD w Warszawie

„Wieczernik” jest adaptacją dramatu poetyckiego Ernesta Brylla w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego (współczesnej inscenizacji misteriów paschalnych). Klerykom – w przygotowaniu spektaklu – pomógł także reżyser i aktor Ryszard Jabłoński. Wstęp na sztukę jest bezpłatny, zaś po jej obejrzeniu można wesprzeć kleryków III roku dobrowolną ofiarą wyjazd studyjny do Ziemi Świętej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze