fot. Leszek Szymański, PAP

Premier Wielkiej Brytanii oddaje hołd Polakom [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Brytyjski premier Boris Johnson w sobotę z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej oddał hołd Polakom za to, że „nigdy nie poddali się tyranii”. „Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii; będziemy z wami w kolejnych dekadach” – zapewnił.

Niespełna dwuminutowy film z wystąpieniem Johnsona został nagrany przez Downing Street przed niedzielną rocznicą i zamieszczony w mediach społecznościowych polskiej ambasady w Londynie. Szef brytyjskiego rządu wspomina pierwsze tygodnie wojny, mówiąc m.in., że po inwazji wojsk sowieckich Polska została „uwięziona między młotem faszyzmu a kowadłem komunizmu”. Polityk podkreślił jednak „wspaniałą” walkę Polaków w siłach sojuszniczych, podkreślając ich „zawzięty i niezwyciężony opór” oraz udział – wraz z brytyjskimi wojskami – w kluczowych bitwach drugiej wojny światowej, m.in. o Monte Cassino we Włoszech i w północnej Afryce.

„Za każdym razem, kiedy wylatuję z bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Northolt, która – tak się składa – leży w moim okręgu wyborczym, wspominam polskich pilotów, którzy startowali z tego samego pasa, aby bronić brytyjskiego nieba w 1940 roku” – zapewnił. Przypomniał, że polscy piloci z dywizjonu 303 zanotowali więcej zestrzeleń w trakcie Bitwy o Anglię niż jakakolwiek inna jednostka wchodząca w skład RAF.

Zdjęcie: uroczystości na Placu Piłsudskiego. W Warszawie, fot. Wojciech Olkuśnik, PAP

Johnson podkreślił, że „w tych strasznych latach Polacy nigdy nie zwątpili w to, że odzyskają kontrolę nad własnym losem”. Przypomniał słowa Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej, który w przemówieniu radiowym „przepowiedział, że Polska będzie znowu żyła i odzyska swoje zasłużone miejsce w zorganizowanej na nowo Europie”.

„Dziś Polska żyje i kwitnie w samym sercu Europy, tak jak przewidział to Churchill. Wielka Brytania z dumą stoi ramię w ramię z Polską, a naszą przyjaźń, zrodzoną w walce przeciwko tyranii, symbolizuje nasze nienaruszalne zobowiązanie na rzecz NATO” – powiedział brytyjski premier. „Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii; będziemy z wami w kolejnych dekadach” – zapewnił.

Zobacz także
Wasze komentarze