fot: Michael Reynolds, PAP/EPA

Prezydent Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek dziennikarzom, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego.

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków.

Dodał: „wkrótce podpiszę (…) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy”.

24 września prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu w Waszyngtonie z amerykańskim przywódcą powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż stosowne wymagania zostały przez Polskę spełnione i droga do programu bezwizowego prawdopodobnie staje dla nas otworem. Dodał, że być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było.

„To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi, bo to koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione” – oświadczył Duda.

Zniesienie ruchu wizowego między Polską a USA było wielokrotnie zapowiadane, w roku 2019, zarówno przez samego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Donalda Trumpa jak i ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga, według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września. Polakom udało się zmniejszyć go do 2,8 proc.

Program, do którego ma być włączona Polska, umożliwia obywatelom uczestniczących w nim krajów na podróżowanie do USA w celach biznesowych i turystycznych na 90 dni.

Zobacz także
Wasze komentarze