Prezydent Duda odznaczył Szewacha Weissa Orderem Orła Białego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył we wtorek w Jerozolimie Orderem Orła Białego byłego ambasadora Izraela w Polsce i byłego przewodniczącego Knesetu Szewacha Weissa. Zwracając się do niego prezydent powiedział: Jest pan profesor synem narodu żydowskiego i polskiej ziemi.

Szewach Weiss został odznaczony „w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael”.

„To, że jesteśmy tu w Jerozolimie, że pan prezydent zdecydował nadać mi to bardzo ważne odznaczenie właśnie tutaj, to jest bardzo wzruszające i symboliczne” – oświadczył Weiss podczas uroczystości wręczenia mu Orderu przez prezydenta Dudę.

Podkreślił, że dla Żydów Izrael i Jerozolima to było to samo. „Modląc się na całym świecie, modlili się w kierunku tej naszej wiecznej stolicy, nawet w ostatnich sekundach życia, nawet w komorach gazowych, w cieniu śmierci, przy tych grobach, które zmuszeni zostali kopać dla samych siebie i swoich rodzin, modląc się do Boga, aby pomógł” – mówił Weiss.

Jak zaznaczył, przyznane mu odznaczenie należy się w rzeczywistości wszystkim ambasadorom Izraela w Polsce. „Ta nagroda jest dla tych, którzy dodali jakąś cegiełkę. To nie była zwyczajna sprawa. Na polskich ziemiach jednak jest taka plama krwi żydowskiej. Niemcy, faszyści, hitlerowcy tam stworzyli tę fabrykę śmierci, na polskich ziemiach” – powiedział Weiss.

Galeria (7 zdjęć)
Prezydent Duda odznaczył Szewacha Weissa Orderem Orła Białego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze