Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Kenii: Polska jest dla nas cenionym partnerem, mamy wspólne wartości i aspiracje

Polska jest cenionym partnerem w Kenii; mamy wspólne wartości, ambicje oraz aspiracje; Nairobi może być bramą i hubem dla inwestycji regionalnych, a także kontynentalnych – zadeklarował prezydent Kenii William Samoei Ruto po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Polski przywódca w niedzielę wieczorem przybył do stolicy Kenii – Nairobi. To początek jego podróży po wschodniej Afryce, gdzie ma promować polski biznes, a także rozmawiać o sytuacji politycznej związanej z rosyjską agresją na Ukrainę.

W poniedziałek odbyło się spotkanie prezydenta Dudy z kenijskim przywódcą. Podczas wspólnej konferencji prasowej Ruto ocenił, że wizyta Dudy jest szansą, która pozwoli wykorzystać długoletnią przyjaźń oraz budować silniejsze i głębsze relacje między naszymi krajami.

„Polska jest cenionym partnerem w Kenii. Mamy wspólne wartości, ambicje oraz aspiracje, które kształtują nasze obecne i przyszłe stosunki. Razem staramy się wzmocnić współpracę handlową i gospodarczą. (Podejmujemy też działania dotyczące) rolnictwa, bezpieczeństwa żywności, zmierzające do ochrony klimatu, a także inicjatywy, które wnoszą wkład na rzecz (rozwoju) multilateralizmu” – mówił prezydent Kenii.

Nawiązał jednocześnie do podpisanych w obecności prezydentów memorandów. Jak oznajmił, są one świadectwem kenijskiego i polskiego „zaangażowania na rzecz współpracy”.

Prezydent Kenii relacjonował, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą poruszono kwestię konieczności zwiększenia współpracy handlowej i inwestycyjnej między Nairobi i Warszawą. Zapraszał też polski biznes do inwestowania w Kenii.

„Uważam, że należy wykorzystać strategiczne położenie Kenii. Nairobi może być bramą i hubem dla inwestycji regionalnych, a także kontynentalnych. Jako siła technologiczna Kenia daje niezrównane możliwości” – podkreślił Ruto.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Kenijski przywódca dodał, że poruszono tematy dotyczące rolnictwa, zielonej energii. Poinformował również, że Kenii potrzebne są technologie magazynowania wody i zarządzania wodą.

Przekazał, że rozmawiano także na temat rynku pracy. „Mamy wysoce wykształconych profesjonalistów, Polska jest natomiast krajem, w którym brakuje pracowników. Moglibyśmy ustanowić odpowiednie ramy, na których skorzystałyby oba nasze państwa. Oczekujemy dalszych dyskusji na ten temat” – powiadomił.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze