Sulejówek, 09.11.2016. Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystoœci wmurowania kamienia wêgielnego pod muzeum im. Józefa Pi³sudskiego w Sulejówku, 9 bm. Muzeum ma zostaæ otwarte w 2018 roku w setn¹ rocznicê odzyskania przez Polskê niepodleg³oœci. (cat) PAP/Jacek Turczyk ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Prezydent: dobro ojczyzny musi byæ najwa¿niejsze (krótka)***

Prezydent: możemy być spokojni o relacje ze Stanami Zjednoczonymi

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Możemy być spokojni o to, że polityka USA wobec Polski i wzajemne relacje co najmniej nie ulegną pogorszeniu, a być może uda się je jeszcze bardziej zacieśnić – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda nawiązując do rozmowy z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem.

Prezydent był pytany w radiu RMF FM o rozmowę telefoniczną z prezydentem-elektem Stanów Zjednoczonych, którą odbył w środę wieczorem. Andrzej Duda poinformował, że rozmowa trwała kilkanaście minut.

„Cieszę się, że tę chwilę mogliśmy porozmawiać. Ja usłyszałem to, co było dla mnie niezwykle ważne: pan prezydent powiedział, że zależy mu na tym, by stosunki Polski i Stanów Zjednoczonych były jak najlepsze. Że możemy być spokojni, że na wszystkich tych polach, na których ta współpraca jest, ona będzie kontynuowana i że to będzie współpraca lojalna. Ja też zadeklarowałem lojalność ze strony Polski jako sojusznika USA” – podkreślił prezydent.

Pytany, czy możemy być spokojni o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, Andrzej Duda odpowiedział: „Ja myślę, że tak, że możemy być spokojni o to, że ta polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski – a więc w efekcie także i te wzajemne relacje – że one co najmniej nie ulegną pogorszeniu, że co najmniej nie będą słabsze, a być może uda się je jeszcze bardziej zacieśnić”.

Jak dodał, tematem rozmowy było również jego spotkanie z Trumpem. „Trudno jest w tej chwili określać ścisłe terminy, natomiast pan prezydent powiedział, że zaprasza mnie do Stanów Zjednoczonych i ja powiedziałem, że z otwartym sercem powitamy prezydenta w Polsce” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent, dopytywany, czy tematem rozmowy była także kwestia Rosji i Ukrainy, odparł: „Nie, myśmy nie rozmawiali o takich szczegółach, myśmy mówili generalnie o relacji Polska-Stany Zjednoczone”.

„W jakimś sensie mam bardzo miłe odczucia po tej rozmowie, bo ona przebiegła w bardzo sympatycznej atmosferze, mało politycznej, bardziej powiedziałbym koleżeńskiej” – mówił Duda. „Gratulowałem oczywiście panu prezydentowi-elektowi zwycięstwa w wyborach. Mówiłem mu, że wiem o tym, że takie zwycięstwo zawsze wiąże się z wielkim trudem, które jest zawsze ponoszone w okresie kampanii. To duże przeżycie, więc gratulowałem mu” – podkreślił.

Prezydent mówił, że Trump w rozmowie robił wrażenie człowieka otwartego, łatwego w kontakcie. To była ciepła rozmowa – dodał. Gdybym po tej rozmowie miał prognozować przyszłość naszych relacji, to powiedziałbym, że widzę ją w jasnych barwach – podkreślił.

„Pan prezydent już na wstępie powiedział mi, że bardzo dziękuje na moje ręce za głosy Polaków, które zostały na niego oddane w Stanach Zjednoczonych” – zaznaczył prezydent Duda. Jak relacjonował, Trump podkreślił w rozmowie, że według informacji, które posiada, większość obywateli polskiego pochodzenia zagłosowała na niego. „Powiedział też, że miał bardzo miłe spotkanie ze społecznością polską. Ja podziękowałem prezydentowi za to spotkanie” – powiedział prezydent.

Prezydent: możemy być spokojni o relacje ze Stanami Zjednoczonymi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze