Zdjęcie: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, fot. Paweł Supernak, PAP

Prezydent odebrał order księdzu skazanemu za pedofilię

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Andrzej Duda odebrał odznaczenie Krzyżem Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski księdzu Walerianowi Słomce – potwierdziła Kancelaria Prezydenta RP. Słomka został skazany za czyny pedofilskie. Choć sprawa została uznana za przedawnioną, duchowny musiał… przeprosić ofiarę.

Ksiądz Walerian Słomka jest emerytowanym wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na jego wieloletnim dorobku pojawiła się wielka skaza. Na fali ujawniania przypadków pedofilii w kościele dawne grzechy księdza upublicznił Piotr Halliop z Lublina. Miał on zaledwie 11 lat, gdy kapłan zaczął wykorzystywać go seksualnie. Jak przypomina Dziennikwschodni.pl do molestowania dochodziło w latach 1986-1994. Po uprawomocnieniu się wyroku sądu trzeciej instancji stosowne działania podjęła Kancelaria Prezydenta RP. Ksiądz pedofil był bowiem odznaczony orderem, a takowy trafia tylko do Polaków bez skazy.

Zdjęcie: Pałac Prezydencki, fot. prezydent.pl


Order prezydenta ks. Słomka otrzymał w 2008 roku za „wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej” oraz za działalność organizacyjną i społeczną. W marcu tego roku Sąd Apelacyjny w Lublinie zobowiązał księdza do przeprosin ofiary. Wcześniej sąd uznał, że sprawa się przedawniła.

Zobacz także
Wasze komentarze