Prezydent spotkał się z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce
Radość z powodu odradzania się w Polsce kultury żydowskiej wyraził dziś prezydent Andrzej Duda. Podczas spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej przypomniał, że wkrótce obchodzić będziemy w Kielcach Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
W świąteczno-noworocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uczestniczył m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari.
Prezydent przypomniał, że tradycyjne już spotkanie do tej pory zawsze było związane z zapaleniem świec chanukowych. Ponieważ jednak święto Chanuki w tym roku wypadło w Wigilię Bożego Narodzenia, po ustaleniach Naczelnym Rabinem Polski zostało przeniesione na dzisiaj.
Prezydent wspomniał też święto, jakie Żydzi obchodzili 8 stycznia a upamiętniające oblężenie Świątyni Jerozolimskiej, w 588 r. przed Chrystusem przez króla babilońskiego Nabuchodonozora. To, jak zaznaczył Andrzej Duda, święto smutku, refleksji i modlitwy, bo upamiętnia także tych, których data śmierci i miejsce pochówku nie są znane, w tym także ofiar Holokaustu.
„To święto refleksji i smutku, święto często i łez tak doskonale rozumiane – o czym chcę zapewnić – przez nas, Polaków, katolików, ludzi wierzących” – powiedział prezydent wspominając katolickie święto Wszystkich Świętych. Dodał, że dla katolików jest to okazja dla upamiętnienia także tych, na których grobach, z różnych przyczyn, być nie możemy.
Andrzej Duda nawiązał też do zbliżających się obchodów 20. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, które odbędą się 17 stycznia, tym razem w Kielcach. „To dzień dialogu międzyreligijnego pomiędzy religią chrześcijańską, katolicką a judaizmem” – zaznaczył prezydent RP.
Przyznał też, że z satysfakcją obserwuje dokonujący się od 1989 r. powrót na polską ziemię kultury żydowskiej, jej rozwój i przyjmowanie jej przez wielu ludzi mieszkających w Polsce. Prezydent wspomniał o tragedii, która spotkała naród żydowski w okresie II wojny światowej poprzez Holokaust i zniszczenie kultury żydowskiej na naszej ziemi. Obecnie, mówił Andrzej Duda, kultura ta „wraca do swojej tradycji, do tych swoich korzeni, które w tej Polin, ziemi, na której możesz odpocząć, rozwijały się przez tysiąc lat (…)”.
Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
17 stycznia w Kielcach odbędą się ogólnopolskie obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W przesłaniu na tę okazję Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem wskazał na ścisłe pokrewieństwo religii żydowskiej i chrześcijańskiej. W dokumencie przywołano też m.in. historyczną wypowiedź św. Jana Pawła II: „kto spotyka Jezusa spotyka judaizm”.
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |