fot. PAP/EPA/Charles Platiau

Prezydent Ukrainy poprosił papieża o pomoc w uwolnieniu więzionych Ukraińców

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z papieżem Franciszkiem poprosił go o pomoc w uwolnieniu przetrzymywanych ukraińskich obywateli w niekontrolowanej przez Kijów części Donbasu, na Krymie i w Rosji.

Jak podało biuro prezydenta Ukrainy, Zełenski poinformował papieża o sytuacji związanej z bezpieczeństwem na wschodzie swojego kraju. – Poszukujemy rozwiązania, by iść naprzód w kwestii pokojowego uregulowania. Ukraina nie zgodzi się na naruszenie „czerwonych linii” związanych z własnym bezpieczeństwem, suwerennością i integralnością terytorialną – oświadczył Zełenski. Według ukraińskiego komunikatu Franciszek podkreślił, że docenia podejmowane przez Zełenskiego wysiłki na rzecz zakończenia wojny i osiągnięcia pokoju w Donbasie. Dodano, że papież poprosił Zełenskiego o przekazanie pozdrowień ukraińskiemu narodowi, który jest bliski jego sercu.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Podczas rozmowy poruszono też m.in. temat kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. – Wsparcie Ojca Świętego w kwestii jedności, solidarności i otwarcia Europy jest ważne dla Ukrainy. Ważne, by już teraz pracować nad odbudowaniem wzajemnego zaufania i wzmocnieniem współpracy na kontynencie – powiedział prezydent. Zełenski potwierdził także przekazane podczas lutowej audiencji w Watykanie zaproszenie dla papieża do złożenia wizyty na Ukrainie.

Franciszek podkreślił też, że zajmuje się kwestią uwolnienia ukraińskiego wojskowego Witalija Markiwa – napisano w komunikacie. Markiw, żołnierz Gwardii Narodowej Ukrainy z włoskim obywatelstwem, został skazany na 24 lata więzienia przez sąd w Pawii na północy Włoch. Uznano go za winnego zabójstwa podczas walk w Donbasie włoskiego fotoreportera Andrei Rocchellego. Sprawa wywołała napięcia na linii Rzym-Kijów.3

Zobacz także
Wasze komentarze