Projekt „Zatrzymaj aborcję” – 2,5 tys. podpisów w dwa dni

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Aż 2,5 tys. podpisów zebrano przez pierwsze dwa dni od rozpoczęcia akcji zabiegania o poparcie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”. Jego celem jest wykreślenie przepisu pozwalającego na dokonanie tzw. aborcji eugenicznej, czyli gdy istnieje „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

W miniony weekend obyły się trzy pierwsze zbiórki pod obywatelskim projektem „Zatrzymaj aborcję”. Zorganizowane zostały przez wolontariuszy z Częstochowy, Lublina i Nowej Soli.

 – Pomimo deszczowej pogody i faktu, że nasi wolontariusze od momentu rejestracji mieli dobę na przygotowania, na trzech zbiórkach udało się zebrać ponad 2,5 tys podpisów. Tak dobrego wyniku w pierwszych dniach zbiórki nie udało się zanotować w żadnej z dotychczasowych inicjatyw antyaborcyjnych. Obserwujemy bardzo duże poruszenie społeczne, a ludzie masowo podpisują się pod naszym projektem – poinformował Krzysztof Kasprzak z Fundacji „Życie i Rodzina”.

Co zakłada projekt
Projekt nowelizacji ustawy z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży został złożony u Marszałka Sejmu przez Kaję Godek z Fundacji „Życie i rodzina” oraz Magdalenę Korzekwę-Kaliszuk, dyrektor stowarzyszenia CitizenGO Polska. Projekt zakłada wykreślenie z ustawy zapisu o tzw. przesłance eugenicznej, czyli art. 4a ust. 1 pkt 2. Artykuł ten zezwala na aborcję w sytuacji, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Rozpoczęta 1 września zbiórka podpisów potrwa do 15 listopada. Aby projektem zajęli się posłowie, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję” musi złożyć u Marszałka Sejmu minimum 100 tys. podpisów.

Projekt „Zatrzymaj aborcję” – 2,5 tys. podpisów w dwa dni
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze