fot. unsplash
Prośba z Niemiec odrzucona. Watykan nie zgadza się na kazania świeckich
Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.
Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
W opublikowanym dziś komunikacie prasowym dykasteria informuje o liście, jaki przekazała na ręce przewodniczącego niemieckiego episkopatu, bpa Heinera Wilmera SCJ. Odpowiada w nim na pytanie o możliwość wydania indultu, czyli zezwolenia na odstąpienie od przepisów prawa kanonicznego, tak, by w wyjątkowych okolicznościach, odpowiednio przygotowana osoba świecka mogła głosić kazanie, zamiast przewidzianej podczas Mszy św. homilii.
>>> Głoszenie homilii nie dla świeckich? [KOMENTARZ]
Chodzi o naturę liturgii, a nie tylko o przepisy
Doceniając „duszpasterskie troski, które stały się inspiracją dla tej prośby”, dykasteria ponownie przypomina, że „od obowiązującej normy nie jest możliwe udzielenie dyspensy na drodze indultu” i podkreśla, że „zarezerwowanie homilii dla kapłana lub diakona nie jest jedynie normą dyscyplinarną, ale wynika z samej natury liturgii”.
Podkreśla następnie, że homilia „stanowi integralną część Liturgii Słowa, jest wewnętrznie związana z głoszeniem Ewangelii i stanowi wykonywanie munus docendi, powierzonego wyświęconym szafarzom na mocy sakramentu święceń. „Głoszenie Słowa w ramach celebracji liturgicznej jest nieodłączne od misji, otrzymanej sakramentalnie oraz od jedności, jaka łączy Słowo i Sakrament w celebracji eucharystycznej” – czytamy w komunikacie prasowym.
Formacja kapłanów i przestrzenie głoszenia dla świeckich
Jak informuje dykasteria, w przekazanym bp. Wilmerowi liście podkreślono też znaczenie formacji stałej wyświęconych kapłanów, aby głosili homilie w sposób „skuteczny” zarówno pod względem duchowym, jak i duszpasterskim.
Przypomniano też, że obecne przepisy przewidują „liczne formy głoszenia Słowa Bożego i przepowiadania, które mogą być powierzane wiernym świeckim poza homilią i poza celebracją Eucharystii”, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |

Kalwaria Pacławska: nabożeństwo ekumeniczne „Wołanie o pokój”
Berlin: spotkanie biskupów z szefem dyplomacji
Abp Salvatore Cordileone o Kościele w epoce postliberalizmu. Pytanie o nową wizję świata





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny