fot. unsplash

Prymas Polak: odkryjmy judaistyczne korzenie chrześcijaństwa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” – to hasło tegorocznego, XXIII Dnia Judaizmu. To słowa z Księgi Wyjścia. Po raz pierwszy oficjalne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbywają się w dwóch miastach: w Poznaniu i w Gnieźnie.

Wręczenie nagrody „Menora dialogu” abp. Henrykowi Muszyńskiemu, sympozjum na temat znaczenia dnia świętego oraz nabożeństwa Słowa Bożego znalazły się w programie ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu i Gnieźnie. Jak podkreśla prymas Polski abp Wojciech Polak, Dzień Judaizmu pomaga katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz w pogłębieniu świadomości, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa czymś zewnętrznym, ale wewnętrznym.

Abp Henryk Muszyński, fot. episkopat.pl

Nasze odniesienie do judaizmu zawsze powinno być pełne wdzięczności – także za to, co otrzymaliśmy jako chrześcijanie. Nie można zrozumieć chrześcijaństwa nie sięgając do judaizmu. Hasło pierwszego Dnia Judaizmu: „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm” jednoznacznie pokazuje nam, że Jezus był wierzącym Żydem. Te ludzkie korzenie Jezusa odnoszą się do historii i religii jego narodu.  (Prymas Polak)

Plan na środę

Wydarzenia w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu rozpoczynają się w Poznaniu w środę; w Gnieźnie zaczną się w czwartek. W środę w stolicy Wielkopolski abp. Henryk Muszyński, prymas Polski w latach 2009-2010 i arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej, odbierze nagrodę „Menora Dialogu”. Wyróżnienie przyznaje Stowarzyszenie Coexist i Fundacja Signum za „zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Laudacje wygłoszą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz rabin Berlina Walter Homolka.

Menora, fot. cathopic

Plan na czwartek

W czwartek w kościele pw. św. Wojciecha odbędzie się nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Homolki oraz uroczyste zapalenie Menory Dialogu przez przedstawicieli gminy żydowskiej. Także w czwartek nabożeństwo Słowa Bożego odbędzie się w Gnieźnie. Wezmą w nim udział prymas Polski oraz naczelny rabin Polski. Tego samego dnia w Gnieźnie odbędzie się sympozjum „Znaczenie dnia świętego w judaizmie i chrześcijaństwie” z udziałem naukowców z ośrodków naukowych z całego kraju oraz przedstawicieli gmin żydowskich.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, fot. episkopat.pl

Abp Wojciech Polak przypomnia, że Dzień Judaizmu w tym roku przypada w szczególnym czasie, bo poprzedzać będzie 75-lecie wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

W szczególny sposób musimy pamiętać nie tylko o samym dniu wyzwolenia tego obozu, ale też o wszystkim, co się w tym obozie działo – przede wszystkim o milionie naszych braci Żydów, którzy zostali tam zniszczeni. To miejsce pamięci, miejsce przestrogi, ale też miejsce, które musi nam dziś otwierać przyszłość inną – przyszłość rodzącą nadzieję. (Prymas Polak)

Prymas Polski podkreśla, że nie można się zgadzać na obwinianie Polaków za popełniane przez Niemców zbrodnie na Żydach w czasie II wojny światowej. Odnosząc się do pytania, czy w Kościele katolickim w wystarczającym stopniu piętnowane są postawy antysemickie prymas przypomniał, że Jan Paweł II „jednoznacznie uczył nas, że antysemityzm jest grzechem”.

Chanuka w Jerozolimie, fot. EPA/ABIR SULTAN

Obchody Dnia Judaizmu w Gnieźnie potrwają do piątku, w Poznaniu zakończą się 25 stycznia. Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia.

Zobacz także
Wasze komentarze