abp Wojciech Polak, fot. PAP/Waldemar Deska

Prymas Polski o znaczeniu psychologii i seksuologii w ochronie dzieci i młodzieży

W Gnieźnie odbywa się szkolenie dla wychowawców seminaryjnych i delegatów oraz delegatek zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży. Oprócz duchownych w organizowanym po raz ósmy szkoleniu uczestniczą także osoby świeckie oraz siostry zakonne – delegatki ds. ochrony dzieci i młodzieży, powoływane w żeńskich zgromadzeniach zakonnych.

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował do uczestników spotkania o nową wrażliwość wychowawczo-edukacyjną, która wykorzystywałaby także doświadczenie i wiedzę z zakresu psychologii i seksuologii.  

Arcybiskup gnieźnieński odprawił 24 stycznia Mszę św. w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie, które tradycyjnie gości uczestników szkolenia. W homilii, omawiając Ewangelię o siewcy i ziarnach padających na różne podłoże.

„Warto zastanawiać się, co w naszych osobistych historiach, ale też w historiach naszych wychowanków jest drogą, gruntem skalistym czy – jak mówił papież Franciszek – takimi dużymi czy małymi cierniami, krzewami, które nie podobają się Bogu i uniemożliwiają, właśnie dziś, teraz, ten konkretny wzrost ziarna Słowa w nas” – dodał podkreślając, że Bóg zawsze sieje, a jeśli jest problem z owocami, to jest on zawsze po stronie człowieka.

Bóg wychodzi do człowieka tak wczoraj, jak i dzisiaj. Nie męczy się i nie wycofuje. Problem jest więc nie po Jego, tylko po naszej stronie. I nigdy dość uwagi i refleksji właśnie nad tym, jak mówił papież Franciszek, by spojrzeć w nasze wnętrze, dziękować za dobrą glebę i odważnie podjąć pracę na tych terenach, które jeszcze nie są dobre. (abp Wojciech Polak)

Prymas wskazał też, że w procesie dojrzewania do powołania nie będzie mógł owocnie służyć wychowankom ten, kto wpierw sam nie przyjmie i nie zrozumie prawdy o sobie i nie odpowie na nią solidnym wysiłkiem współpracy z otrzymaną od Boga łaską. Owocnie służyć nie będzie również ten, kto nie potrafi dobrze rozeznać i kompetentnie towarzyszyć swoim wychowankom także w tych delikatnych obszarach związanych choćby z ujawniającymi się przeżyciami emocjonalnymi czy całą sferą ich psychoseksualnego rozwoju.

W tym procesie, który domaga się takiej właśnie uwagi i solidnego podejścia nie chodzi jednak tylko o to, by w tym wszystkim, co czynimy i co staramy się rozpoznać jakoś radykalnie przemodelować czas formacji. Chodzi raczej o nową wrażliwość wychowawczo-edukacyjną, by realizując dotychczasowe cele formacyjne umieć wykorzystać doświadczenie i wiedzę również z zakresu psychologii i seksuologii. (abp Wojciech Polak)

>>> Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży: osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i działań

Fot. Unsplash

Trwające w Gnieźnie szkolenie dla wychowawców seminaryjnych i delegatów oraz delegatek zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży odbywa się po raz ósmy. Rozpoczęło się w poniedziałek 22 stycznia i potrwa do piątku 26 stycznia. Oprócz rektorów, ojców duchownych i prefektów seminariów diecezjalnych i zakonnych, uczestniczą w nim także osoby świeckie oraz siostry zakonne – delegatki ds. ochrony dzieci i młodzieży, powoływane w żeńskich zgromadzeniach zakonnych.

Tematyka wykładów dotyczy szeroko pojętej dynamiki rozwoju seksualności człowieka i występujących w jej obszarze patologii. Kolejne bloki tematyczne obejmują genezę i strukturę seksualności, tożsamość płciową, orientację seksualną, preferencje seksualne z uwzględnieniem zaburzeń w tym zakresie. Specjaliści podejmują również kwestie autoerotyzmu i cyberseksu oraz problematykę świadomego i aktywnego współtworzenia sytemu prewencji oraz przygotowania przyszłych księży do bezpiecznej pracy z dziećmi w świetle wskazań formacyjnych zawartych w nowym Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia.

Szkolenie prowadzą specjaliści w swoich dziedzinach: prof. Maria Beisert – prawnik, psycholog i seksuolog, dr Jolanta Próchniewicz – psycholog i teolog, ks. dr Marek Jarosz – psycholog i rektor seminarium duchownego w Płocku, mgr Justyna Frąckowiak – psycholog i terapeuta, mgr Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Wskazania formacyjne w kontekście prewencji wykorzystania seksualnego względem kandydatów do kapłaństwa i życia konsekrowanego w oparciu o wspomniane Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia oraz aktualną praktykę Kościoła omówił ks. dr Wojciech Rzeszowski.

Szkolenia odbywają się cyklicznie pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP, Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów WSD oraz krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka przy wsparciu finansowym Fundacji Świętego Józefa KEP.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze