Fot. pixabay/ua_Bob_Dmyt_ua

Przebaczenia można się nauczyć. Takie warsztaty po raz pierwszy w Polsce

W Poradni Psychologiczno-Duchowej VINEA, działającej przy poznańskim klasztorze jezuitów, odbywać się będą warsztaty na temat przebaczenia. – Bywa tak, że ludzie czasami mają trudności z przebaczeniem, bo brakuje im wiedzy, na temat korzyści, jakie może przynieść przebaczenie – mówi Anna Słysz.

Cykl warsztatów po raz pierwszy w Polsce będzie przeprowadzany według metody Everetta Worthingtona REACH forgiveness. Dr hab. Anna Słysz z UAM dokonała przekładu i adaptacji opracowania amerykańskiego do polskich warunków.

Korzyści z przebaczenia

– Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych, takich, które w jakimś stopniu są ukształtowane. Forma warsztatu zakłada pewną formę pracy nad sobą. Chociaż przewiduję także dostarczanie elementów wiedzy teoretycznej. Bywa tak, że ludzie czasami mają trudności z przebaczeniem, bo brakuje im wiedzy, bo brakuje im konkretnej wiedzy na temat korzyści, jakie może przynieść przebaczenie – mówi Anna Słysz.

Dużo częściej jednak można spotkać się z obawami, które wiążą się z przebaczeniem. Chociażby z tym, że przebaczając w pewien sposób trzeba zaprzeczyć temu, co się czuje, przestać tu i teraz o tym myśleć, nie czuć, odciąć się od tego.

– A prawda jest taka, że jest wręcz przeciwnie. Psychologia pokazuje, że bardzo ważne jest to, by docierać do własnych emocji, móc je wyrażać. Bez tego bardzo trudno jest przejść także proces przebaczenia. Bardzo ważne jest uznanie swoich zranień i to, że można czuć bardzo różne emocje związane z tą krzywdą. Przebaczenie na pewno nie oznacza także zapomnienia – podkreśla Anna Słysz.

>>> Przebaczenie to wielka siła

fot. Anna Gorzelana

Przebaczenie to proces

Warsztaty mają swoje ograniczenie czasowe, ale każdy będzie mógł popracować w swoim tempie. Pani Anna Słysz mówi, że nie zakłada jakiegoś z góry narzuconego rezultatu, ale każdy może sam wybrać, dlaczego potrzebowałby uczestniczyć w takich zajęciach. Dla jednych może być to domknięcie pewnego etapu, a dla innych być może początek jakiejś drogi i procesu, ponieważ samo przebaczenie jest procesem. – Udział w warsztacie może zapoczątkować proces, który później może jeszcze trwać wiele miesięcy lub jeszcze dłużej – mówi terapeutka.

Warsztaty są przeznaczone także dla osób, które na co dzień doświadczają pewnego rodzaju rozczarowania w relacjach i nie jest im łatwo zakopywać urazy.

– Może być tak, że ktoś ma powracające myśli na temat urazy, której doświadcza, nie potrafi przestać o tym myśleć – choć to nie musiała być jakaś bardzo poważna sytuacja. Wówczas zajęcie się tym tematem pozwala domknąć sprawy w sobie i nie pozwolić, by odbierały energie życiową, którą można wykorzystać w inny sposób – mówi Anna Słysz.

Przebaczenia uczymy się przez całe życie i z czasem można się nauczyć coraz lepiej i coraz łatwiej przebaczać. Warsztaty mogą być jednym z kroków, które w tym pomogą.

Materiały prasowe/VINEA
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze