Fot. pixabay

Przed wschodem słońca odbyły się ewangelickie jutrznie

Wielu ewangelików na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszka ponad połowa z około 70 tys. polskich luteran, uczestniczyło w dzień Bożego Narodzenia w tradycyjnych jutrzniach.

Nabożeństwa, rozpoczynające się nawet o 5.00 rano, odprawione zostały w kilku luterańskich parafiach na terenie Beskidu Śląskiego – m.in. w Puńcowie, Cieszynie, Bielsku-Białej, Wiśle, Jaworzu i Ustroniu.

Jutrznie, odprawiane dziś tylko na Śląsku Cieszyńskim, nawiązują do obrazu oświetlonych brzaskiem pól, które ujrzeli pasterze odwiedzający Betlejem. Wierni na pamiątkę tego wydarzenia śpiewają kolędę „Bracia patrzcie jeno, jak niebo goreje”. Wielu uczestników modlitwy podkreśla wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę liturgii przed wschodem słońca. Wierni rozważają słowa zwiastowanej Ewangelii i słowa czytań ze Starego Testamentu. Świątynie wypełniają śpiewy radosnych kolęd.

W diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego i na Zaolziu, Święta Narodzenia Pańskiego przez wieki rozpoczynano od uroczystej jutrzni w kościele parafialnym, 25 grudnia o godzinie 5.00. Natomiast w kościółkach i kaplicach filialnych od czasu po II wojnie światowej odprawia się zazwyczaj nabożeństwo wigilijne pomiędzy godziną 15.00 a 17.00. Tradycję porannych nabożeństw wspólnoty protestanckie praktykują od końca XVIII wieku, kiedy to cesarz Austrii Józef II wydał patent tolerancyjny. Akt ten kończył okres prześladowań zwolenników Reformacji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze