Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

– Współczesna jałmużna niejedno ma imię. A nowoczesne kwestowanie pozwala budować dzieła niezwykłe – pisze Agata Puścikowska w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. – Trzy wielkopostne praktyki: modlitwa, post, jałmużna. Dwie pierwsze budują człowieka i przygotowują na spotkanie z Bogiem. Trzecia to ich wynik, konsekwencja zmiany i walki o przemianę wewnętrzną – czytamy.

Tygodnik Idziemy

O tym kto stoi na czele Kościoła w Polsce, jakie są relacje między Prymasem Polski i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski mówi prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski w rozmowie z Moniką Odrobińską. Przeczytamy również o tym czym szkoły katolickie różnią się od innych publicznych i prywatnych.

Tygodnik Niedziela

W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” znajdziemy rozmowę z bp. Jerzym Mazurem, który mówi między innymi o swojej wizycie na Papui-Nowej Gwinei. – Ludzie tam boją się czarów. Są one zakorzenione tak mocno, że z ich powodu niekiedy jedni zabijają drugich. Gdy ktoś umiera, mieszkańcy wioski obwiniają za to kogoś, kto rzucił czar. I wymierzają „sprawiedliwość”. Powoli jednak to się zmienia – czytamy.

Przewodnik Katolicki

– Nowe wytyczne Watykanu w sprawie dzieci księży nie przejdą bez echa. Przy tej okazji wzmogą się zapewne również ataki na celibat – czytamy w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego”. – Celibat staje się trudny, kiedy pracujemy w duszpasterstwie tylko zadaniowo. Kiedy nie budujemy wspólnot, które stwarzają przestrzeń do okazywania emocji i przywiązania. Czasem wtedy, kiedy nie mamy intymnych (nie seksualnych!) przyjacielskich relacji we wspólnocie, najpierw wśród księży, a potem ze świeckimi – podkreśla ks. Mirosław Tykfer.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy rozmowę z Jerzym Hoffmanem. – Paradoksalnie wywózka na Syberię uratowała mi życie. Inaczej zginąłbym w Holokauście, tak jak większość mojej rodziny. Kiedy zdawałem do szkoły filmowej, okazało się, że komisji przewodniczy Stanisław Wohl, przyjaciel mojego ojca z frontu. Inaczej nigdy bym się nie dostał – mówi reżyser. Ks. Jacek Prusak pisze z kolei o „odruchach plemiennych”, czyli o tym, że przypominanie ludziom o ich religijnej tożsamości paradoksalnie wzmaga ksenofobię.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze