Fot. PAP/EPA

Tak modliliśmy się za papieża Franciszka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W środę modliliśmy się za papieża Franciszka. To już 6. rocznica wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową. W Polsce szczególna uroczystość odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej. Obecni byli biskupi Konferencji Episkopatu Polski oraz wysoki przedstawiciel i współpracownik papieża – kard. Parolin, sekretarz stanu Watykanu.

fot. Radek Pietruszka, PAP


Na ten dzień przygotowano specjalne modlitwy i pieśni. Prezentujemy kilka z nich, tak, by zostały z nami na dłużej. Wszak za papieża możemy i powinniśmy modlić się częściej niż tylko w kolejne rocznice jego wyboru. Papież często zresztą o to prosi podczas niedzielnych modlitw „Anioł Pański”.

Pieśń na wejście

„Módlmy się za naszego Papieża Franciszka. Niech Pan go zachowa, obdarzy życiem, uczyni szczęśliwym na ziemi i nie odda go we władzę nieprzyjaciół”

W czasie kolekty przed Liturgią Słowa modliliśmy się tak: „Boże, Ty w swojej opatrzności uczyniłeś świętego Piotra głowa Apostołów i na nim zbudowałeś swój Kościół, wejrzyj łaskawie na papieża Franciszka i spraw, aby ustanowiony przez Ciebie następca Piotra była dla Twojego ludu widzialnym fundamentem jedności wiary i bratniej miłości”.

Na zdjęciu m.in. bp Milewski i bp Solarczyk, fot. misyjne.pl

Modlitwa powszechna

Rozpoczęła się ona tymi słowami: „W dniu dziękczynienia Bogu za kolejny rok posługi papieża Franciszka, oraz w dniu znaczących jubileuszy dla naszego Kościoła, zanieśmy wspólne modlitwy”. Jedna z modlitw dotyczyła papieża i brzmiała tak: „Módlmy się za papieża Franciszka, aby powołany przez Pana na stolicę Piotrową, oraz wspierany modlitwami Kościoła, mężnie prowadził, wśród zamętu współczesnego świata, Lud Boży do zbawienia”.

„Módlmy się za wszystkich, którzy przez wiarę i chrzest są uczniami Jezusa, aby podejmując umartwienia wielkopostne, wspierani słowami papieża Franciszka, doświadczali autentycznej przemiany życia” (modlitwa powszechna)

Modlitwa nad darami

„Wszechmogący Boże, przyjmij dary, które złożyliśmy na eucharystyczną Ofiarę, i otaczaj nieustanną opieką Kościół święty razem z naszym papieżem Franciszkiem, którego ustanowiłeś jego pasterzem”. Po przeistoczeniu koncelebrans modlił się tymi słowami: „Pamiętaj Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości razem z naszym papieżem Franciszkiem, naszym biskupem Kazimierzem oraz całym duchowieństwem”.

Zdjęcie: Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w Świątyni Opatrzności Bożej, fot. Radek Pietruszka, PAP

Na zakończenie

Po Komunii świętej i odśpiewaniu uroczystego „Te Deum” modliliśmy się tak: „Posileni na Uczcie eucharystycznej, pokornie błagamy Cię, Boże, abyś przez ten Sakrament umacniał wiarę i jedność Kościoła i ochraniał swojego sługę, papieża Franciszka, razem z ludem powierzonym jego pasterskiej trosce”.

Galeria (3 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze