Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” ks. Dariusz Kowalczyk SJ pisze o tym, że katolicyzm jest do pogodzenia z opcją bardziej narodową, jak i z opcją bardziej multikulturową. – Papież Franciszek nie neguje oczywiście patriotyzmu, ale często, tak jak ostatnio w przemówieniu skierowanym do Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, przestrzega przed zbytnim przywiązaniem do własnego narodu i zwyczajów, które mogą prowadzić do budowania murów, a nawet rasizmu – czytamy.
Tygodnik Idziemy
Co jest, a co nie jest profanacją, jak jej przeciwdziałać oraz co robić ze sprofanowanymi przedmiotami kultu? Na te pytania odpowiada bp Adam Bałabuch w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto: „Czy chęć dopadnięcia Kościoła ustąpi miejsca trosce bezpieczeństwo dzieci w każdym środowisku ich przebywania?” Projekty powołania specjalnej komisji śledczej w sprawie pedofilii komentuje ks. Henryk Zieliński.
Tygodnik Niedziela
– Nasze dziecko odwróciło się od Pana Boga i od Kościoła. Nikt nie zdoła policzyć, w ilu domach z ust rodziców, babć i dziadków da się usłyszeć tę bolesną skargę. Wychowywali swe latorośle jak umieli, przynieśli do chrztu, przygotowali do I Komunii św., do bierzmowania – i oto nagle słyszą: „Wypisuję się z Kościoła”, „Jestem niewierzący”, „Jestem dorosły, to moja sprawa, nie wtrącajcie się” – w „Niedzieli” przeczytamy o tym, co zrobić, kiedy dzieci odwracają się od Kościoła.
Przewodnik Katolicki
– Globalne ocieplenie już dawno przestało być problemem ekologii, a stało się problemem człowieka. Mówimy tu o naszym bezpieczeństwie, a w gorszym wariancie wręcz o naszym przetrwaniu – mówi dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Moniką Białkowską. Ks. Artur Stopka pisze z kolei o tym, dlaczego księża odchodzą z kapłaństwa.
Tygodnik Powszechny
– Jeszcze niedawno uchodziła za ważną cnotę publiczną. Dziś wydaje się skompromitowana, a nawet niebezpieczna. Tymczasem tylko ona może uratować demokrację – pisze o tolerancji Rafał Woś. – Nigdy dotąd nie oglądaliśmy tak chętnie kobiecej piłki jak podczas mundialu we Francji. A przecież wiele zawodniczek gra za darmo, zmagając się nie tylko z rywalkami, ale też z dyskryminacją i lekceważeniem – czytamy z kolei w tekście Moniki Ochędowskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |