Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

– Wolę pójść do więzienia niż złamać tajemnicę spowiedzi – powiedział arcybiskup Melbourne Peter Comensoli w reakcji na wprowadzenie w stanie Wiktoria nowego prawa. Zobowiązuje ono kapłanów do złamania tajemnicy sakramentalnej. O sprawie pisze ks. Adam Pawlaszczyk. – „Zanim się cokolwiek nakaże, trzeba się przecież najpierw zaznajomić ze szczegółami i okolicznościami, a tej znajomości (w tym wypadku sposobu sprawowania sakramentu pokuty i pojednania) australijskiemu prawodawcy ze stanu Wiktoria z całą pewnością zabrakło” – czytamy.

Tygodnik Idziemy

– Proces wychowawczy młodego człowieka nie powinien pomijać wychowania religijnego – mówi ks. Marcin Wojtasik, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Arcybiskupiej w Łodzi w wywiadzie udzielonym ks. Pawłowi Kłysowi. – „W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych poczułem metafizyczne dotknięcie zła. W tych murach słychać chichot szatana, który nienawidzi rodzaju ludzkiego” – pisze ks. Dariusz Kowalczyk SJ.

Tygodnik Niedziela

– „Papież Pius X w 1904 r. zatwierdził dla Jasnej Góry i całej ówczesnej diecezji włocławskiej uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Papieskie decyzje są nie tylko owocem zabiegów o ustanowienie liturgicznego święta ku czci Maryi – są też wskazaniem na wiarę polskiego narodu. Celebracja liturgii tego dnia przypomina o „wielkich rzeczach”, które Bóg uczynił dla nas przez wstawiennictwo Matki Bożej” – czytamy w najnowszym numerze tygodnika „Niedziela”.

Przewodnik Katolicki

Redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” przekonuje, że powinniśmy iść za papieżem Franciszkiem. – „Wyraźnie widać, jak bardzo zmienia się nauczanie Kościoła w kontekście stosowanych pojęć i szczegółowych rozwiązań i wynikających z nich wskazówek dotyczących codziennego życia. Wiele osób się tym gorszy. Mówią, że Kościół zmienia zdanie. Tyle że nie o zmianę tego, co było nauczane tutaj chodzi, ale o rozwój właśnie. Jak rozwój medycyny, na którą na o wiele gorszym poziomie byli skazani nasi przodkowie, a którą mimo wszystko stosowali, bo była postępem w stosunku do osiągnięć ich poprzedników” – pisze ks. Mirosław Tykfer.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy o tym, że Polacy piją więcej niż za czasów PRL. – W Polsce spożycie alkoholu na głowę nie należy do najwyższych w Europie. A mimo to najważniejsze pytanie o picie wciąż brzmi u nas: „ile?”, a nie – „po co?” – zauważa Marek Rabij. – „Polskie spory o LGBT+ osiągnęły niebezpieczny poziom: od przemocy słownej coraz łatwiej przechodzimy do fizycznej. Najwyższy czas wrócić do rozumu” – pisze z kolei Artur Sporniak.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze