Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Za dziesięć lat liczba katolików na Czarnym Kontynencie przekroczy liczbę katolików w Europie. Dziś to Kościoły Południa ruszają do Europy, by głosić Ewangelię narodom, które… chrzciły ich przodków” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz. Franciszek Kucharczak pisze z kolei o tym, że księża potrzebują czasem pomocy świeckich i naszym obowiązkiem jest dawanie im wsparcia. „Zgodził się pojechać z nimi na rekolekcje. Mieli po niego przyjechać rano i zabrać samochodem. Przyjechali, ale on ledwo stał na nogach” – czytamy o księdzu z problemem alkoholowym.

Tygodnik Idziemy

W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” przeczytamy o Polce w litewskim rządzie. „Jest mężatką, matką, osobą wierną sobie i wartościom chrześcijańskim. Z jej postawą wiąże się nadzieję na poprawę sytuacji Polaków na Litwie” – tak sylwetkę obecnej minister spraw wewnętrznych Litwy przedstawia Aneta Kurovska. Ponadto o swoim sposobie na różaniec opowiada abp Wacław Depo w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

Tygodnik Niedziela

O rodzinie, wierze i strategicznych dla Polski sprawach z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiają ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”, i Katarzyna Woynarowska. „Jestem przekonany, że chrześcijaństwo niesie ze sobą zasób uniwersalnych wartości, na których można budować prawdziwą wspólnotę. Jest w niej miejsce dla wszystkich, również dla osób o poglądach niezgodnych z nauką Kościoła katolickiego. Dlatego nawet wtedy, kiedy wydaje się, że polityka nieuchronnie się barbaryzuje, nie tracę nadziei” – podkreśla szef rządu.

Przewodnik Katolicki

Tematem numeru „Przewodnika Katolickiego” jest celibat. „Amazonia, Niemcy, ruchy reformatorskie w Kościele, dyskusje w mediach: celibat nadal wzbudza emocje. Tym bardziej teraz, gdy publicznie podważa się zasadność wymagania go od wszystkich prezbiterów” – pisze ks. Mirosław Tykfer. Ponadto o Ewangelii zmieniającej Kościół, szansach w kryzysie i o Kongresie Nowej Ewangelizacji z ks. Michałem Olszewskim SCJ, rzecznikiem prasowym Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, rozmawia Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

„Odwaga niemieckich biskupów jednych niepokoi, innych napawa nadzieją. Do czego doprowadzi rozpoczęta przez nich synodalna droga?” – pyta na łamach najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” ks. Eligiusz Piotrowski. „Kościół w Niemczech przeżywa kolejny wstrząs. Kiedy – zwłaszcza w ustach jednego z kardynałów – pojawiają się ostrzeżenia przed schizmą, sprawa wygląda poważnie. A wszystko to za sprawą drogi synodalnej, na którą wkroczyli katolicy za naszą zachodnią granicą. Bezpośrednim impulsem do jej rozpoczęcia był szok po ujawnieniu skali pedofilii duchownych niemieckiego Kościoła” – czytamy w tygodniku.

Zobacz także
Wasze komentarze