przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Niezwykły jest upór, z jakim Franciszek stara się zarazić chrześcijan »opcją na rzecz ubogich«. To mówi tyle o papieżu, co o nas samych: widocznie ciągle jesteśmy oporni w uznaniu, że otwarcie na »ostatnich« to papierek lakmusowy naszej wiary” – pisze Jacek Dziedzina w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. Ks. Dariusz Kowalczyk SJ podejmuje z kolei temat tego, jak Kościół powinien słuchać ludzi. „Kościół słuchający? Jak najbardziej! Pod warunkiem jednak, że świadoma swej tożsamości wspólnota wierzących w Chrystusa wie, co i dlaczego ma do powiedzenia światu” – czytamy.

Tygodnik Idziemy

Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, ks. Henryk Zieliński, odnosi się do incydentu z nastolatkiem z Bełchatowa, który chciał schować Hostię do kieszeni. „Trzeba przyznać, że do powstania owego zamętu przyczyniły się zarówno cyniczne manipulacje samozwańczych autorytetów »od Kościoła«, jak i niejednoznaczna oraz spóźniona reakcja instytucji kościelnych” – uważa autor.

Tygodnik Niedziela

„Pozwalają uporządkować przeszłość, nadać sens obecnym doświadczeniom oraz przygotować się do tego, co w przyszłości. Bez religijności i duchowości egzystencja seniora byłaby trudna do zniesienia” – pisze Ks. Norbert G. Pikuła w najnowszej „Niedzieli”. „Jedni mówią, że starość się Panu Bogu nie udała, inni, że nic szybciej nie postarza człowieka niż myślenie o tym, że się starzeje. Coraz częściej jednak można spotkać tych, którzy w »późnej młodości« widzą błogosławieństwo. I szansę” – pisze Agnieszka Bugała.

Przewodnik Katolicki

O znaczeniu postu piątkowego, szansie na jego ożywienie w kontekście ekologii integralnej i rachunku sumienia z miłości, a nie z praktyk religijnych rozmawiają ks. Mirosław Tykfer, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” i Weronika Frąckiewicz, dziennikarka tego tygodnika. Ponadto Tomasz Królak pisze o możliwych pożytkach z kryzysu powołań w Polsce. „Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku ponad 498 kandydatów do kapłaństwa – o 20 procent mniej niż w roku ubiegłym” – czytamy w artykule.

Tygodnik Powszechny

„Głównie dzięki mediom społecznościowym dowiedziało się o nas wiele osób. Nie tylko dostrzegli problem, ale poczuli, że też chcą działać” – o „zupie nie tylko na Plantach” pisze w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” Przemysław Wilczyński. Artur Sporniak podejmuje z kolei temat celibatu. Powołuje się na wypowiedź metropolity wiedeńskiego, kard. Christopha Schönborna, który podkreślił, że podstawową formą posługi kapłańskiej w Kościele katolickim pozostanie celibat i nie można porównywać sytuacji w Amazonii z sytuacją w Austrii. „Nie mamy dramatycznego niedoboru księży w porównaniu do Amazonii – mamy za mało księży, ale też za mało wiernych” – zauważył hierarcha.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze