Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Tuż po Bożym Narodzeniu do Wrocławia przyjadą tysiące młodych ludzi z całego kontynentu, by wziąć udział w Europejskim Spotkaniu Młodych. Gospodarzami wydarzenia będą… wszyscy Polacy” – pisze Karol Białkowski w najnowszym „Gościu Niedzielnym”. Ponadto przeczytamy też o tym, kto dał Janowi Kowalskiemu prawo cenzurowania nauczania papieskiego, i o bagnie, z którego Bóg wyciągał swój Kościół – opowiada abp Grzegorz Ryś w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem.

Idziemy

Jak rozumieć proroctwa, że w dniu przyjścia Mesjasza wilk zamieszka wraz z barankiem? Na to i inne pytania o proroków – odpowiada   ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Poza tym na łamach tygodnika „Idziemy” pojawia się teza, że w Europie rośnie nienawiść do chrześcijan. „Skąd bierze się rosnąca także w Europie nienawiść do chrześcijan? I jak temu zaradzić?” – pisze Anna Meetschen.

Niedziela

Na okładce najnowszej „Niedzieli” kard. Robert Sarah, z którym w numerze rozmawia ks. Jarosław Grabowski. „To my, ludzie, zabiliśmy Boga! Zabijając jednak Boga, zabijamy człowieka, co można zauważyć choćby w braku poszanowania dla życia poczętego. Aborcja, wojny – to wszystko istnieje, bo ludzie zapomnieli o Bogu. A przecież jesteśmy z Nim nierozerwalnie związani, bo to On nas stworzył na swój obraz” – mówi prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przeczytamy również o sakramencie pojednania. „Spowiedź św. uważana jest za trudną, traumatyczną, bolesną. Jedni jej unikają – czasem latami, inni się boją. Bywają i tacy, którzy mylą konfesjonał z gabinetem psychoterapeuty” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Społeczny wizerunek księdza jako „funkcjonariusza” Kościoła wyraźnie się pogarsza. Kto jest temu winny? Jakiego kapłana chcą ludzie, a jakiego chce widzieć teologia katolicka?” – o tym pisze w „Przewodniku Katolickim” ks. Andrzej Draguła. Monika Białkowska i ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak rozmawiają za to o tym, czy Bóg chciał różnych religii. „Dopiero kiedy pojawia się świadomość, że Bóg do mnie przemówił, że wchodzę z Nim w relację – dopiero wtedy rodzi się religia” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” rozmowa Artura Sporniaka i Piotra Sikory z ks. Tomasem Halikiem. „Wielu ludzi opuszcza Kościół nie dlatego, że opuszcza Chrystusa, lecz dlatego, że Go w Kościele nie znajduje” – uważa czeski teolog. „W Europie chrześcijaństwo zapewne nie będzie masowe, tyle że Jezus nigdy nie obiecywał, że będzie. Musi być otwarte na wszystkich, nie może stać się ezoterycznym, okultystycznym klubem – ale Jezus mówił, że to wąska droga, którą nie idzie wielu” – czytamy.

Zobacz także
Wasze komentarze