Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” o istocie dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich i pomocy, jaką oferuje im Kościół – opowiada ks. dr Piotr Studnicki w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim. Marcin Jakimowicz pisze z kolei o „przeinformowaniu”. „Sobotnio-niedzielne wydanie »New York Timesa« dostarcza więcej informacji, niż otrzymywał przez całe życie człowiek żyjący w połowie XIX wieku. Codziennie Jan Kowalski jest bombardowany 34 gigabajtami danych, czyli odpowiednikiem stu tysięcy słów. Jak wytrzymać informacyjne tsunami i nie zwariować?” – zastanawia się publicysta.
Tygodnik Idziemy
W 30-milionowym Jemenie aż 24 mln mieszkańców potrzebuje pomocy. O dramatycznej sytuacji w tym ogarniętym wojną kraju opowiada na łamach „Idziemy” Marianna Chlebowska z Caritas Polska w rozmowie z Agnieszką Domańską. Ponadto, w tym tygodniku przeczytamy też o tym, jak podnieść się z depresji i dlaczego coraz więcej nastolatków i dorosłych popada w depresję i podejmuje czyny samobójcze. Temat ten podejmuje Monika Odrobińska.
Tygodnik Niedziela
„Już »na oko«, nawet bez znajomości hiszpańskiego, pięknie brzmią w uszach te dwa słowa. Przebija z nich miłosny i równocześnie, bo to się naturalnie łączy, bardzo osobisty charakter dokumentu” – pisze o adhortacji „Umiłowana Amazonia” w najnowszej „Niedzieli” Tomasz Musiał. Z kolei o ratowaniu społeczeństwa przed pijackim obyczajem i darze abstynencji z bp. Tadeuszem Bronakowskim, przewodniczącym Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Anna Wyszyńska.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” o. Kasper Kaproń OFM komentuje papieską adhortację. „Jest ona dla Kościoła w Amazonii integralną częścią trwającego już ponad dwa lata procesu synodalnego i dlatego też nie sposób jej zrozumieć w oderwaniu od tego procesu. Kiedy 15 października 2017 r. papież Franciszek zwołał synod, dla amazońskich katolików było to zwrócenie uwagi całego Kościoła na region, który pozostawał na jego peryferiach” – czytamy. Monika Białkowska i Ks. Henryk Seweryniak rozmawiają o tym dlaczego Kościół bije się w piersi. „To, że Kościół głosi Prawdę nie znaczy, że zawsze ma rację. Jego Prawdą jest wiadomość o Jezusie, Bogu, który stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał – a nie racja w sporze na każdy temat” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Ogłoszona właśnie adhortacja »Ukochana Amazonia« nie zawiera konkretnych rozwiązań. Otwiera sporo możliwości, ale to od lokalnych Kościołów zależy, czy zostaną zrealizowane – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” Piotr Sikora. Zbigniew Nosowski podejmuje z kolei temat biskupa Jana Szkodonia, który został oskarżony o molestowanie nieletniej dziewczynki. „Publikacja tekstu »Zły dotyk biskupa z Krakowa« była szokiem także dla mnie. Ze względu na moje zaangażowania słyszę nieraz rozmaite kościelne plotki: że o kimś ważnym mówi się to i owo. Najczęściej nie sposób tego zweryfikować – chyba że podejmie się długotrwałe śledztwo dziennikarskie” – pisze redaktor naczelny „Więzi”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |