Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Z 20 mln osób potrzebujących pomocy lekarskiej w Jemenie połowę stanowią dzieci. Co drugi ośrodek zdrowia został częściowo lub całkowicie zniszczony” – mówi na łamach „Gościa Niedzielnego” Suzan Albana, kierowniczka oddziału Yemen Family Care Association w Adenie w rozmowie z Marianną Chlebowską. Tomasz Rożek pisze z kolei o sztucznej inteligencji. „Popkultura od lat straszy sztuczną inteligencją. Proste algorytmy już dzisiaj nas wspierają, ale na te prawdziwie inteligentne przyjdzie jeszcze poczekać. Jeżeli jednak dzisiaj miałbym typować, gdzie spowodują one największą rewolucję, powiedziałbym, że w farmacji i medycynie” – czytamy.

Tygodnik Idziemy

O tym, co możemy znaleźć w dawnym Tajnym Archiwum Watykańskim i jaką rolę pełniło ono w dziejach Kościoła opowiada jego prefekt abp Sergio Pagano w rozmowie z Anną Artymiak. Ponadto ks. dr Mirosław Cholewa w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz wyjasnia, co jest najważniejsze w przeżyciu Wielkiego Postu.

Tygodnik Niedziela

„Seniorzy są dla Kościoła skarbem. Tak wiele mają do przekazania wspólnocie. Mogą być np. znakomitymi ewangelizatorami, ale aby tak się stało, należy im pomóc odnaleźć duchowy sens i znaczenie ich wieku” – pisze w najnowszym numerze „Niedzieli” Karolina Mysłek. O tym, jak zmiany demograficzne wymuszają zmiany na rynku usług pisze z kolei Adam Skuliszewski. „Za 30 lat 10% społeczeństwa będą stanowić ludzie powyżej 80. roku życia. A to oznacza, że zostało niewiele czasu, by przygotować kraj do strukturalnych zmian, czyli stworzenia sieci tzw. usług senioralnych” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

Ks. Artur Stopka w tekście „Na kogo głosuje ksiądz” opublikowanym w najnowszym „Przewodniku Katolickim” opisuje sytuację, kiedy o. Adam Szustak OP w jednym ze swoich filmów politycznie „zwierzył się” swoim odbiorcom. „Zrobiło się wokół sprawy zamieszanie. Zdumienie, rozczarowanie i niezgodę na takie postępowanie popularnego zakonnika publicznie wyrazili duchowni i świeccy” – czytamy. Zbigniew Nosowski pisze z kolei o tym, jak runął autorytet Jeana Vaniera. „Będę starał się dalej iść drogą, którą on wskazywał – ale będę nią szedł już nie za nim” – podkreśla redaktor naczelny „Więzi”.

Tygodnik Powszechny

„W Środę Popielcową rozpoczynamy Wielki Post – ważny liturgiczny czas Kościoła. Jego sens dotyka uniwersalnych aspektów człowieczeństwa”, o których pisze w „Tygodniku Powszechnym” Piotr Sikora. Przeczytamy również o wielkopostnej pokusie, aby nic nie zmieniać. „Szczególnie mocne jest przywiązanie do dotychczasowych form działania. Zawsze były określone nabożeństwa, nowenny, procesje, pielgrzymki – tak było dobrze i tak ma dalej być” – pisze Zbigniew Nosowski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze