fot. Carloacutis.com

Czy Carlo Acutis będzie beatyfikowany już 1 maja?

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak za portalem Crux podaje Stacja 7, już 1 maja możliwa jest beatyfikacja Carlo Acutisa. W poprzednim tygodniu Watykan zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu tego nastoletniego kandydata na ołtarze.

>>>Asyż: wybuch radości na wieść o możliwej beatyfikacji Carlo Acutisa

O tym, że beatyfikacja Carlo może odbyć się na początku maja poinformowała matka chłopaka – Antonia Salzano. Do Watykanu wpłynęła już prośba, by uroczystość wyznaczona została właśnie w tym czasie. Młody Włoch miałby być beatyfikowany w mieście św. Franciszka – Asyżu – w swoim ulubionym sanktuarium. W Asyżu też, w kościele Santa Maria Maggiore, pochowany jest Carlo. Ostateczna decyzja o dacie beatyfikacji Carla zależy jednak od Stolicy Apostolskiej. Data może być już wyznaczona, ponieważ zakończył się już proces beatyfikacyjny młodego geniusza komputerowego. Choć data majowa nie została jeszcze potwierdzona, to mówi się, że Carlo będzie beatyfikowany jeszcze w 2020 r.

>>>Znany jest już cud za wstawiennictwem Carlo Acutisa

Proces beatyfikacyjny

Był to bardzo sprawnie i szybko przeprowadzony proces. Rozpoczął się w lutym 2013 r. w Mediolanie – w siedem lat po śmierci piętnastolatka (zmarł na białaczkę). W 2016 r. materiały procesowe otrzymała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, dwa lata później Franciszek podpisał już dekret o heroiczności cnót sługi Bożego Carlo Acutisa. Potem niezbędne było jeszcze zbadanie cudu przypisywanego wstawiennictwu kandydata na ołtarze. Cud ten polegał na uzdrowieniu w 2013 r. brazylijskiego dziecka cierpiącego na rzadką wrodzoną anatomiczną anomalię trzustki. Rada Lekarska Kongregacji ds. Świętych pozytywnie oceniła cud w listopadzie zeszłego roku.

>>>Carlo – współczesny nastolatek, kandydat na świętego

– Już od chwili jego śmierci ludzie zaczynali przyzywać jego wstawiennictwa w swoich modlitwach – dzieliła się Antonia Salzano. Matka Carlo Acutisa opowiadała o kobiecie z chorobą nowotworową, która przyszła na pogrzeb jej syna. Modliła się tam, a potem została uzdrowiona. – Jego modlitwa zaowocowała w życiu wielu ludzi, wielu osobom pomógł zbliżyć się do Boga – przyznaje mama Carlo.

Komputerowy geniusz

Carlo Acutis urodził się w 1991 roku w Londynie, wyrastał jednak we włoskiej ojczyźnie swoich rodziców w pobliżu Mediolanu. Już we wczesnym wieku oznaczał się głęboką religijnością, codziennie uczęszczał na msze św. i odmawiał różaniec. Od chwili przyjęcia w wieku siedmiu lat pierwszej Komunii św. wykazywał niezwykłą miłość do Eucharystii, o której mówił, że jest „autostradą do nieba”. Jej częste przyjmowanie pomaga być „coraz bardziej podobnym do Jezusa”, czytamy w jego biografii. Ten cieszący się życiem nastolatek był znany w swojej parafii z pomocy katechetom, udzielał się jako wolontariusz w pomocy bezdomnym.

Wykazał niezwykły talent w informatyce. Jako 10-latek pisał już algorytmy i projektował strony internetowe i winiety dla gazet. Natomiast w wieku 11 lat rozpoczął trwającą 2,5 roku pracę nad internetowym spisem cudów eucharystycznych na świecie. Przygotowana przez niego prezentacja obejmuje 146 tablic. Po jego śmierci była przetłumaczona na kilkanaście języków i prezentowano ją na wszystkich kontynentach, także w formie książkowej oraz w Internecie.

Gdy w 2006 roku Carlo dowiedział się, że jest chory na nieuleczalną białaczkę, resztę życia poświęcił w pełni papieżowi i Kościołowi. Zmarł 12 października 2006 i zgodnie z jego wolą został pochowany w Asyżu, gdzie jego rodzina miała dom letniskowy. Proces beatyfikacyjny Carla Acutisa został otwarty w 2013 roku, w siedem lat po jego śmierci.

Źródło: Stacja7

Zobacz także
Wasze komentarze