Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„W historii Kościoła nie ma epoki bardziej lub mniej podatnej na kryzys. Kościół jest w kryzysie od chwili… powołania pierwszych uczniów. I każdy z nas ma zdolność ten kryzys pogłębić” – pisze Jacek Dziedzina w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. Andrzej Grajewski pisze z kolei o tym, że Apostolskie Archiwum Watykańskie rozpoczęło udostępnianie dokumentów z okresu pontyfikatu Piusa XII. „Mogą one wnieść wiele nowego do zrozumienia stosunku papieża do Zagłady, ale także do komunizmu i Związku Sowieckiego” – czytamy.

Tygodnik Idziemy

W najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” o tym, czym różni się jałmużna wielkopostna od działalności charytatywnej. Opowiada o tym Szymon Janowski, kapucyn, w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz. Przeczytamy również o tym, co papież Franciszek mówi o św. Janie Pawle II i jak doszło do powstania książki na ten temat.

Tygodnik Niedziela

„Nastał dziwny czas. W niektórych z nas koronawirus wzbudza tak wielki lęk, że popadają w panikę, a innych sprawa mało interesuje. Bywa i tak, że swoistym koronawirusem naszego życia wcale nie jest choroba z Chin, ale coś zupełnie innego”. Co takiego? O tym pisze redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Jarosław Grabowski. Ks. Marcin Gołębiewski pisze z kolei o e-jałmużnie. „Wirtualna pomoc nie daje możliwości bezpośredniego spotkania z potrzebującym człowiekiem, kontaktu osobowego” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

O niemieckim katolicyzmie, który błądzi na drodze synodalnej i który dla polskiego katolicyzmu pozostaje wyrzutem sumienia w sprawie uchodźców z Tomaszem Kycią, dziennikarzem i teologiem mieszkającym w Berlinie, rozmawia ks. Mirosław Tykfer. „Odczuwam dyskomfort, ale nie tylko z powodu drogi synodalnej. Ten Kościół potrzebuje reform, ale powinny to być reformy ewangeliczne, a te, z którymi mamy do czynienia teraz, są bardziej natury politycznej. Myślę o polityce wewnątrzkościelnej, a nie tej związanej z władzami publicznymi” – podkreśla na łamach „Przewodnika Katolickiego” Tomasz Kycia.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Wojciech Bonowicz pisze o założycielu wspólnot L’­Arche. „Okazało się, że Jean Vanier i jego duchowy mentor stworzyli wokół siebie coś w rodzaju sekty, która pozwalała im na zaspokajanie pragnień seksualnych kosztem kontrolowanych przez nich kobiet” – uważa publicysta. Przeczytamy również komentarz do filmu „Zieja”. „Gdyby twórcy filmu »Zieja« pokazali do końca, jak bardzo ich bohater nie pasuje do dzisiejszego kształtu Kościoła i Polski, wywołaliby u widzów odruch sprzeciwu. Tego się przestraszyli” – pisze Jerzy Sosnowski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze