Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym „Gościu Niedzielnym” czytamy, że „Kościół musi iść po młodzież”. „Nie ma wątpliwości, że znajdujemy się w momencie krytycznym dla Kościoła w Polsce. Nie, żeby zmierzał do całkowitego upadku, ale w perspektywie kilkunastu lat liczba praktykujących katolików może znacznie spaść. Powodem jest gwałtowne odchodzenie od Kościoła młodych ludzi. Obserwują to duchowni pracujący z nimi, proces ten potwierdzają badania socjologiczne” – pisze Bogumił Łoziński. W numerze znajdziemy też artykuł o tym, czego uczy nas modlitwa psalmami. Redakcja podejmuje też temat starzejącego się społeczeństwa i tego, czy na jego potrzeby odpowie licząca sto lat geriatria.
Idziemy
„Czy Chrystus jest podzielony?” – na to pytanie na łamach tygodnika „Idziemy” próbuje odpowiedzieć bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. W numerze znajdziemy tez materiał poświęcony św. Agnieszce. „To jedna z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskiej starożytności. W jej wspomnienie papieżowi ofiarowane są dwa baranki” – czytamy. Redakcja pisze tez o autyzmie u niemowlaków oraz o stuleciu „Rycerza Niepokalanej”.
Niedziela
Tygodnik „Niedziela” pisze o cenzurowanej religii. „Cenzura w mediach istniała zawsze – w postaci doboru informacji, kolejności ich prezentacji, komentowania, pomijania niektórych wydarzeń. Jednak w 2021 r. i na początku 2022 r. nasilenie cenzury medialnej staje się coraz bardziej dotkliwe, szczególnie w stosunku do treści religijnych w sieci” – czytamy. W numerze znajdziemy tez artykuł o tym, jak czytać Pismo święte, aby przemieniało nasze życie. Redakcja zaprasza też na wyprawę na daleka Syberię.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy wywiad z Eliza Grzelak o dialogu i sposobach na jego odbudowanie w społeczeństwie. „Niestety powoli zapominamy o dialogu. Nie słuchamy innych. Najczęściej monologujemy, komunikujemy, co my myślimy, co my czujemy, co jest dla nas ważne, nie mamy czasu, by usłyszeć kogoś innego, nawet gdy próbuje on nam coś przekazać” – czytamy. Jest tez artykuł o tym, kto skorzysta na obniżce VAT-u. Ksiądz Artur Stopka pisze za to o chrzestnych: „Kościół stawia kandydatom na chrzestnych wysokie wymagania. Życie pokazuje, że coraz trudnej je spełnić, a funkcja chrzestnych w wielu przypadkach okazuje się fikcją”.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” przypomina, że z powodu covida zmarło już ponad sto tysięcy Polaków. „Każdy z nich domaga się upamiętnienia. Woła o zbiorą formę przeżywania smutku i konfrontacji ze stratą” – pisze Tomasz Stawiszyński. Okładkowym „bohaterem” numeru jest Przemysław Czarnek. Marek Kęskrawiec kreśli sylwetkę ministra oświaty i opisuje drogę prowadzącą do jego dzisiejszych poglądów i postrzegania przezeń świata. W numerze znajdziemy też wywiad z Rodem Dreherem, autorem książki „Opcja Benedykta”. „Powinniśmy mieć strategię ochrony Kościołów i naszej wiary przed zniekształceniami przez siły polityczne zarówno lewicowe, jak i prawicowe” – czytamy. Tygodnik przygotował też ciekawy materiał o Francji i ekspansji wariantu omikron koronawirusa. dla oddechu warto sięgnąć po artykuł o ping-pongu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |