Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Gość Niedzielny” podejmuje temat rozpoczynającego się niedługo Wielkiego Postu. „Wyrzeczenia, szczególnie podjęte na czas Wielkiego Postu, to duże wyzwanie. Można powiedzieć: challenge. Ten „czelendż” jest najlepszy, bo służy zdrowiu duszy i ciała” – pisze redakcja, a potem publikuje świadectwa osób, które podjęły się takiego wielkopostnego wyzwania. Przeczytamy tez tekst o filmie „Cud Guadalupe”, który opowiada historię objawień w Meksyku. Tygodnik publikuje tez rozmowę z o. Łukaszem Wiśniewskim, nowym prowincjałem polskich dominikanów.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” przeczytamy o mszach za ojczyznę, które odprawiał ks. Jerzy Popiełuszko od lutego 1982 r. „Dopiero w czerwcu 1982 r. zabrał głos w sposób otwarty, stając w obronie dzieci, które cierpią w stanie wojennym. Słowa były celne i porywające. Pod koniec 1982 r. do świątyni przychodziły już tysiące osób, a kolejne homilie wciąż zyskiwały na sile” – czytamy. W tygodniku znajdziemy też tekst poświęcony celiakii oraz podsumowanie występu polskich sportowców na igrzyskach w Pekinie.

Niedziela

„Jestem Polakiem, więc piję”. Gdy słyszę te słowa, boli mnie dosłownie wszystko” – czytamy w głównym artykule najnowszego wydania „Niedzieli”. Tygodnik podejmuje wątek trzeźwości. Znajdziemy też artykuł o „najbardziej pobożnej polskiej diecezji”, czyli o diecezji tarnowskiej. „O pobożności diecezji tarnowskiej świadczą nie tylko statystyki. Jest tu najwięcej księży, na religię uczęszcza najwięcej uczniów, najwięcej osób uczestniczy w praktykach religijnych. Skąd ten fenomen?” – czytamy. Przeczytamy tez o tym, jak rozpoznać, czy kupiony przez nas miód nie jest zafałszowany.

Przewodnik Katolicki

„Obrzędy Środy Popielcowej stanowią swego rodzaju kronikę starożytnego i wczesnośredniowiecznego Kościoła, zawierając wiele ukrytych symboli, znaczeń i historii” – czytamy w nowym wydaniu „Przewodnika Katolickiego”. Redakcja podejmuje też gorący temat tzw. lex Czarnek. „Dyskusja na temat rozwiązań przyjętych w „lex Czarnek” została wtłoczona w ramy bieżących partyjnych sporów. Niesłusznie. Problem jest szerszy, a krytyka konkretnych rozwiązań wymyka się prostym politycznym podziałom” – czytamy. W numerze znajdziemy też materiał poświęcony przyczynom podwyżek cen prądu.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy sporo tekstów poświęconych sytuacji na Ukrainie. Redakcja przygląda się nie tylko „wielkiej polityce”, ale tez życiu mieszkańców Ukrainy. „Oleh korzytsa z aplikacji, w której zapisuje, jak spędza czas. Program pyta go, czy spędził dzień tak, jakby był jego ostatnim. Od niedawna Oleh sam zadaje sobie to pytanie. Każdego dnia. Stara się, by żadnego z nich nie żałował” – czytamy w jednym z reportaży. W numerze znajdziemy też tekst pt. „Nie musimy tego robić”. Jego autor, Stanisław Zasada, pyta, czy „Kościół gdański zrobił wszystko, by stanąć po stronie ofiar seksualnego wykorzystania”. Okładkową bohaterką tego wydania „Tygodnika Powszechnego” jest Justyna Kowalczyk-Tekieli. „Mnie jest łatwo, bo jestem sławna i ludzie wiedzą, że nie trzymam języka za zębami”. Ale głos wielu bliskich mi kobiet nie zawsze jest traktowany na równi z głosem mężczyzn” – mówi mistrzyni olimpijska.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze