Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Jeśli Charków odeprze rosyjską nawałnicę – nie będzie to zaskoczeniem. Jeśli polegnie zrównany z ziemią – jako pierwszy zmartwychwstanie. To miasto jest żywym zaprzeczeniem mitu o prorosyjskiej ścianie wschodniej Ukrainy” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Jacek Dziedzina. Ponadto Franciszek Kucharczak przypomina głośne przed laty kazanie rezurekcyjne ks. Mieczysława Malińskiego. „Zebrani na wielkanocnej Mszy w kościele akademickim KUL usłyszeli tylko jedno zdanie: Jezus Chrystus żył, umarł i zmartwychwstał, ale wy i tak w to nie wierzycie. Amen” – czytamy.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” ojciec Narcyz Stanisław Klimas, franciszkanin, który od 34 lat mieszka w Jerozolimie, opowiada Barbarze Stefańskiej, jak przeżywa się Triduum Paschalne w miejscach męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. „Napaść na Ukrainę popiera zdecydowana większość Rosjan. Nie da się tego tłumaczyć odcięciem od informacji, brakiem pluralizmu medialnego i politycznego” – zauważa z kolei w swoim felietonie Jacek Karnowski.

Niedziela

Ks. Janusz Królikowski pisze w „Niedzieli” o tym, jak czas Triduum Paschalnego przeżywają wierzący należący do różnych tradycji chrześcijańskich. „Nasi bracia luteranie, a także wyznania protestanckie, które wyrastają z reformacji, na pierwszym miejscu stawiają krzyż i śmierć Chrystusa, czyli dla nich głównym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielki Piątek. Luter, który wypracował podstawy teologiczne takiego ujęcia, postawił w swojej teologii na krzyż jako wypełnienie objawienia Bożego” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim”, podobnie jak w innych tygodnikach katolickich, tematem numer jeden jest uroczystość Zmartwychwstania. „Jezus nie zbudował nowego ładu społecznego, nie wygasił wojen, nie usunął chorób. Jego królowanie jest innym rodzajem królowania niż władza światowa. W perspektywie zmartwychwstania nie możemy mówić o porażce dobra, sprawiedliwości, miłości, prawdy czy pokoju. Być może pozornie na świecie wydaje się, że to zło, niesprawiedliwość, nienawiść, nieprawda i wojna dominują i chcą mieć ostatnie słowo, a jednak to właśnie Dobro zmartwychwstało, Miłość powróciła do życia, Prawda nas wyzwoliła” – pisze we wstępniaku ks. Wojciech Nowicki.

Tygodnik Powszechny

„W Watykanie trwa komunikacyjny chaos: papież mówił o pracach nad kolejnym spotkaniem z patriarchą Cyrylem, sekretarz stanu uznał je za bezcelowe. Franciszek sprzeciwił się przekazywaniu broni Ukrainie, kard. Parolin dawał do zrozumienia, że jest to dopuszczalne” – narracje Watykanu wobec wojny analizuje w „Tygodniku Powszechnym” Edward Augustyn. „Wielkanoc na Ukrainie jest świętem bardziej radosnym niż w Polsce. Tanecznym zabawom przypisuje się magiczne znaczenie: pląsami i podskokami pobudza się świat do wirowania, czyli do życia” – mówi Olga Solarz, etnografka, ukrainistka w rozmowie z Małgorzatą Nocuń.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze