Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Gość Niedzielny” w tym tygodniu przypomina postać Karola de Foucauld, który za kilka dni będzie kanonizowany. „Czy w byciu niepotrzebnym można odnaleźć sposób na życie? To paradoks, ale tak. Na tym przecież polega życie każdego porządnego mnicha” – zaczyna się tekst o tej niezwykłej postaci. Na łamach tygodnika znajdziemy też rozmowę z Muńkiem Staszczykiem. Zespół T.Love po sześciu latach wydał nową płytę. Minione lata były czasem powrotu do zdrowia lidera formacji. „W tym czasie dochodziłem do siebie fizycznie, dziękując Bogu i ludziom. Była radocha jak u uzdrowionego paralityka w Biblii. Zmartwychwstałem – a potem walnęła pandemia, która wszystkich nas wbiła w ziemię” – opowiada Muniek Staszczyk.
Idziemy
Tygodnik „Idziemy” pisze o pierwszej Komunii św. „Zasadniczo dzieci powinny przyjmować Komunię świętą w parafii, na terenie której mieszkają. Podstawową zasadą jest, by dziecko przyjęło ten sakrament w kościele, do którego będzie chodziło. Pierwsza Komunia Święta jest pierwszym pełnym uczestnictwem we Mszy świętej” – mówi ks. prof. Piotr Tomasik, rozmówca tygodnika. Gościem numeru jest także psycholożka dr Sabina Zalewska, która opowiada o tym, że warto przyprowadzać dzieci do kościoła od początku, aby jak najwcześniej weszły w sferę sacrum.
Niedziela
„Niedziela” podejmuje temat obecności religii w sieci. „Czy internet stanie się dla chrześcijaństwa takim sprzymierzeńcem jak wynalezienie druku? Niewątpliwie jest on szansą jako narzędzie ewangelizacji. Czy jednak nie niesie ze sobą także zagrożenia? Czy nie przyczyni się do powstania tzw. religii internetowej i przeniesienia życia duchowego tylko do przestrzeni wirtualnej?” – pyta redakcja. „Na rowerze z biskupem” – to za to artykuł o pewnej niezwykłej pielgrzymce. „Rodzinna Majówka Rowerowa – śladami św. Jana Pawła II – nigdy nie odbyła się bez osobistego udziału bp. Mariana Florczyka, który przed laty był inicjatorem tego religijnego i turystycznego przedsięwzięcia” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
Jak dobrze krytykować? – odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego”. „Dlaczego potrzebujemy dwóch stóp i… czworga uszu do przyjęcia krytyki? I jak ją wyrażać, by budowała porozumienie, zamiast prowadzić do konfliktów?” – czytamy. Poza tym pismo przybliża postać bł. Karola Foucauld. „Życie Karola de Foucauld według miary osiągniętego sukcesu można uznać za bezpłodne, a jego śmierć była konsekwencją splotu fatalnych okoliczności. Tymczasem rewolucja powszechnego braterstwa, którą przeprowadził, przekroczyła nie tylko czasy ówczesne, ale i współczesne” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
Czy Franciszek zasłużył na miano „papieża Putina”? Kto odpowiada za upadek papieskiego autorytetu: dziennikarze, Watykan czy sam Franciszek? Na te prowokujące pytania szuka w tym tygodniu odpowiedzi „Tygodnik Powszechny”. Pismo publikuje też kolejny reportaż Pawła Pieniążka z objętej wojną Ukrainy. „Rosyjska armia próbuje odciąć Donbas od reszty Ukrainy. Gdzieś na wschód od Charkowa, na kluczowym teraz odcinku frontu, ukraińscy żołnierze walczą o to, aby ten plan udaremnić” – pisze autor. Bardzo interesujący jest także materiał „Taka grzeczna dziewczynka”. Opisano w nim historie dorosłych kobiet, które dziś diagnozują się w spektrum autyzmu. W dzieciństwie nie zostały zauważone przez system – bo kryteria diagnostyczne bazowały na doświadczeniach chłopców. Polecam także materiał o Elonie Musku, najbogatszym człowieku świata, który niedawno zakupił Twittera.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |