przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Wakacje obfitują w chrześcijańskie festiwale, adresowane głównie do młodzieży. To tylko grające na emocjach chrześcijaństwo eventowe, jak twierdzą sceptycy? Czy jednak żywy Kościół, głoszący Ewangelię przez czytelne dla młodych znaki?” – zastanawia się Jacek Dziedzina. „Organizują je środowiska zaangażowane na co dzień w życie parafii, wspólnot zakonnych i wspólnot formacyjnych, ale do udziału zaproszeni są wszyscy, a może nawet najbardziej ci, którzy dotąd nie chcieli lub nie mieli okazji poznać Kościoła innego niż tylko ten, który boli lub odpycha” – czytamy.

Idziemy

Seminaria duchowne w Polsce przechodzą właśnie gruntowną reformę. To okazja żeby przemyśleć, jak przygotowują przyszłych księży do działalności we współczesnym świecie. „Czy nie gaszą Ducha? Czy wypuszczają ludzi, gotowych bronić wiary i o niej publicznie świadczyć, czy tylko zakompleksionych absolwentów niszowych uczelni, którzy nie mają odwagi wyjść na ulicę w sutannie, wejść do pokoju nauczycielskiego, przekroczyć progi świeckiego akademika?” – pisze ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” przeczytamy między innymi o ojcostwie. „Każdy z nas ma inny obraz swojego taty, każdy ma z nim inne relacje. Niektórzy panowie jako ojcowie spełniają się wręcz idealnie, jednak są też tacy, którzy zupełnie zaniedbali swoje relacje z dziećmi, i tacy, którzy obok dobrych wzorców przekazali swoim dzieciom słabości, choć wcale nie było w tym złej woli” – pisze Kamil Krasowski.

Przewodnik Katolicki

Tematem najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego” jest kwestia władzy i sprawowanych funkcji w Kościele. „Kryzys powołań w Kościele w Polsce nie jest kryzysem liczb, ale kryzysem fałszywego rozumienia Kościoła i tego, jakie pełnimy w nim funkcje. Księży w Kościele wciąż nie jest za mało. Księża są w niewłaściwych miejscach” – pisze Monika Białkowska. „Kościół od dłuższego czasu konsekwentnie zmierza drogą otwarcia na zaangażowanie świeckich: od przypomnienia w ubiegłym wieku prawdy, że każdy powołany jest do świętości, przez aktywizację świeckich, po podkreślenie ich roli na Soborze Watykańskim II, dopuszczenie do różnych posług i funkcji w liturgii, a skończywszy na otwarciu drogi do kierowania dykasteriami” – zauważa z kolei we wstępniaku ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny.

Tygodnik Powszechny

„W Boże Ciało po ulicach miast i wsi Ghany wędruje procesja eucharystyczna, jak w Polsce. Świętowanie jest jednak zupełnie inne” – pisze Anna Niedźwiedź. „To właśnie śpiew i muzyka, taniec i ruch są najwyżej cenionymi przez Ghańczyków formami modlitwy i religijnej ekspresji. W tym wieloetnicznym i wieloreligijnym kraju, podobnie jak w całym regionie Afryki Zachodniej, intensywne zaangażowanie ciała w świąteczne celebracje oraz nastawienie na emocjonalność i ekspresywność wspólnotowych rytuałów, stanowi charakterystyczny rys religijności zarówno chrześcijańskiej, jak i związanej z afrykańskimi religiami tradycyjnymi czy islamem” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze